دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

بیماری قلبی: نمرة خطر ژنتیک به پیش‌بینی کمک می‌کند

اخبار قلب و عروق

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة نادر اکبری

تحقیق جدید نشان می‌دهد که نمایة اسکن DNA افراد برای گردآوری نمرة ریسک ژنتیک می‌تواند پیش‌بینی بیماری قلبی را در مقایسه با نمره‌دهی بالینی مرسوم بهبود بخشد. محققان می‌گویند این موضوع فرصت مداخلة زودهنگام را افزایش می‌دهد و به مردم در کاهش ریسک بیماری کمک می‌کند – برای مثال از طریق تغییرات شیوة زندگی.
مطالعة منتشر شده در نشریة قلب اروپا / European Heart Journal حاصل کار یک تیم تحقیق بین‌المللی شامل اعضایی از دانشگاه ملبورن استرالیا است.
محققان توضیح می‌دهند که در حال حاضر، برآورد محدودة بالینی و فاکتورهای سبک زندگی نظیر فشار خون، مصرف دخانیات و الکل دستمایة برآورد ریسک افراد برای ابتلاء به بیماری‌های قلبی است.
تاریخچة خانوادگی نیز در این برآورد لحاظ می‌شود. در هر حال علی‌رغم پیشرفت‌های فناوری‌ ژنومیک، اطلاعات ژنتیک بر مبنای نمایة DNA فرد در حال حاضر برای برآورد ریسک ابتلاء به بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
بیماری قلبی اصطلاحی است که پوششی برای طیف گسترده‌ای از اختلالات آسیب رساننده به قلب که بیماری شریان کرونری شایع‌ترین آنها است، فراهم می‌کند.
هر ساله فقط در آمریکا در حدود 610000 نفر بر اثر بیماری‌های قلبی می‌میرند، که اکثر آنها شامل بیماری شریان کرونری است که در آن دیوارة شریان‌های فراهم آورندة خون در قلب دچار پلاک می‌شوند.
همچنان که پلاک – ساخته شده از رسوب کلسترول و سایر مواد – در شریان‌ها ایجاد می‌شود، شریان‌ها به تدریج باریک و باریک‌تر می‌شوند. در نهایت این فرآیند که اترواسکلروزیس نامیده می‌شود می‌تواند کل یا بخشی از جریان خون را بلوک کند.
وقتی خون کافی به عضلة قلب نرسد، این می‌تواند به آنژین منجر شود که سبب درد قفسة سینه و ناراحتی می‌شود. آنژین شایع‌ترین نشانة بیماری شریان کرونری است. امکان بروز اختلالات دیگر نظیر نارسایی قلبی یا بی‌نظمی ضربان قلب نیز وجود دارد.

نمرة ریسک ژنتیک پیش‌بینی 10 ساله را بهبود بخشید
مایک اینوئی / Mike Inouye استادیار دانشکدة بیوسائنس و نویسندة ارشد مطالعه اهمیت کار تیم تحقیق را توضیح می‌دهد:
"در حدود نیمی از بیماری‌های قلبی ریسک وراثتی دارند، با وجود این رویکردهای فعلی قادر به استفاده از ژنتیک نیستند. مطالعة ما نشان می‌دهد که ما به طور بالقوه قادریم بسیار زودتر مشخص کنیم که چه کسی در معرض ریسک بالای بیماری قلبی شامل حملة قلبی قرار دارد."
ابتدا، با آنالیز مطالعات بزرگ ژنتیک بر روی بیماری قلبی متعلق به کنسرسیوم CARDIoGRAMplusC4D، اینوئی و همکاران بر اساس 49000 مورد پلی‌مورفیسم تک نوکلئوتیدی (SNPs) یک سیستم نمره‌دهی ریسک ژنتیک را توسعه دادند.
سپس به طور مستقل نمرة ریسک ژنتیک را با استفاده از 5 آزمون آینده‌نگر طولی از مطالعات بزرگ‌مقیاس مختلف در مورد بیماری قلبی که در مجموع شامل 16000 نمونه بود، مورد آزمایش قرار دادند.
محققان دریافتند که نمرة ریسک ژنتیک نه فقط می‌تواند بیماری قلبی را پیش از بروز خود بیماری پیش‌بینی کند بلکه می‌توان آن با در روش‌های نمره‌دهی بالینی رایج در بهبود پیش‌بینی ریسک ده ساله به طور مشخص برای افراد در سنین 60 سال و بالاتر، یکپارچه کرد.
رهبر مطالعه دکتر گد آبراهام / Gad Abraham، متخصص زیست‌شناسی محاسبه‌ای در آزمایشگاه ژنومیک پروفسور اینوئی می‌گوید:
نمره‌دهی‌های سنتی می‌توانند افراد دارای ریسک بسیار بالا را شناسایی کنند، اما بدون فهم ژنتیک ما در حال حاضر قادر به شناخت بخش بزرگی از مردم که در معرض توسعة بیماری‌های قلبی در طول ده سال آینده قرار دارند، نخواهیم بود."
محققان می‌نویسند یک مشخصة مهم نمرة ریسک ژنتیک این است که این سیستم "از اساس خط سیر متفاوتی از ریسک مطلق" را دنبال می‌کند.
تیم تحقیق این‌گونه جمع‌بندی می‌کند که نمرة ریسک ژنتیک بر اساس شمار بزرگی از SNPs، "پیش‌بینی و رمزگذاری مدارهای مختلف ریسک مادام‌العمر را که از طریق نمرة ریسک بالینی قابل پوشش نیست" بهبود می‌بخشد.
دکتر گد آبراهام می‌گوید: "تاکنون ما قادر به دیدن نیمی از تصویر نبودیم، اما با توجه به گام‌های بزرگی که توسط ژنتیک در فهم بیماری‌های انسانی برداشته شده است، انتظار داریم که این رویکرد روزی به یکی از بخش‌های روتین معاینات بالینی تبدیل شود."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.