دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

طب سوزنی برای درد مزمن در کودکان ایمن و مؤثر است

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

•    ترجمه هامیک رادیان

درمان کودکان دچار درد مزمن چالش‌انگیز است؛ شواهد اندکی در مورد تأثیر درمان‌های با تسکین‌ درد در این گروه جمعیتی وجود دارد. اما بر مبنای مطالعه‌ای جدید، طب سوزنی ممکن است یک راهکار درمانی مؤثر و ایمن باشد.
رهبر مطالعه آنجلا جانسون، متخصص طب چینی در مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو و همکاران یافته‌های خود را در نشریة «درمان‌های جایگزین و مکمل» به چاپ رسانیدند.
درد مزمن به عنوان دردی تعریف می‌شود که حداقل 12 هفته به طول می‌انجامد. برآورد می‌شود که 25 تا 35٪ بچه‌ها و نوجوانان در کل کره زمین دچار درد مزمن هستند.
درمان بزرگسالان دچار درد مزمن مشکلات خاص خود را دارد، اما مداوای کودکان دچار این وضعیت حتی چالش‌انگیزتر است؛ شواهد اندکی در مورد تأثیر دارودرمانی برای درد مزمن در کودکان وجود دارد، و متخصصان سلامت به دلیل آسیب‌پذیری آنا در طول رشد و ترس از پیامدهای درازمدت احتمالی اغلب در عرضة درمان‌های خاص برای بچه‌های کم سن و سال محتاط هستند.
جانسون می‌گوید: «درمان مؤثر درد به ویژه می‌تواند مشکل باشد زیرا درد ذهنی است؛ اما در بچه‌ها، به شکل فزاینده‌ای دشوار است زیرا بچه ممکن است با توجه به سن و شناخت از درد قادر به ایجاد ارتباط مؤثر نباشد.
به همین گونه تحقیق در مورد شناسایی درمان‌های ایمن و مؤثر برای درد مزمن در کودکان است، و با این مطالعة اخیر، جانسون و تیم او شاید موردی را یافته باشند: طب سوزنی.
در حالی که طب سوزنی یک روش درمانی مؤثر برای درد مزمن در بزرگسالان تلقی‌ می‌شود، در مورد اینکه این روش می‌تواند روشی مؤثر برای تسکین درد در کودکان باشد، اطلاعات اندکی در دست است.
جانسون می گوید: «این مطالعه به جای بررسی داده‌های مربوط به بزرگسالان به صورت مشخص به تأثیر طب سوزنی در کودکان پرداخت. این تمرکز موضوع مخصوصاً مهم است، چون کودکان درد را به طرقی متفاوت از بزرگسالان تجربه می‌کنند.»

طب سوزنی درد را کاهش داد، کیفیت زندگی را بهبود بخشید
جانسون و همکاران 55 کودک و نوجوان 7 تا 20 ساله را که همگی دچار درد مزمن بودند به مطالعة خود وارد کردند.
هر شرکت کننده در مطالعه در هشت جلسه حضور پیدا می کرد که در هر یک از «نها یک درمان با طراحی مشخص طب سوزنی دریافت می‌کرد، و هر جلسة درمانی حدود 30 دقیقه طول می‌کشید.
با استفاده از ابزار درد کودکان و نوجوانان (APPT)، انان درد و تهوع پیش و پس از هر جلسة درمان را درجه‌بندی کردند. APPT از بیماران می‌خواهد در یک دیاگرام طرح کلی بدن سطوح درد را افشاء کند و شدت درد را در یک دایره از کلمات نظیر "بدون درد" و "شدیدترین درد ممکن" تشریح نماید.
محققان دریافتند که شرکت کنندگان در مطالعه کاهش معنی‌داری در درد سراسر هشت جلسه و از آغاز یا پایان هر جلسة فردی گزارش دادند و بیشترین کاهش درد گزارش شده مربوط به جلسات اولیه بود.
بیشتر آنکه در خلال تکمیل «پرسشنامة کیفیت زندگی کودکان» محققان دریافتند که کودکان بهبودهایی در کلیت سلامت و کاهشی در مشکلات اجتماعی، عاطفی و آموزشی را تجربه کردند.
جانسون می‌افزاید: بر مبنای نظر محققان یافته‌های آنها بیان می‌دارد که طب سوزنی یک انتخاب درمانی ایمن و مؤثر برای کودکان دچار درد مزمن است.
«نتایج این مطالعه بیان می‌دارد که طب سوزنی می‌تواند تأثیر مثبت عمیقی بر سلامت و تندرستی کودکانی که اثرات ناتوانی آور درد مزمن را تجربه می‌کنند داشته باشد.
مثل هر دکتر خوبی، ما می‌خواهیم رنج کودکان را کاهش دهیم و ما امیدواریم که این مطالعه قدم اولی در توانایی ما برای انجام کار بیشتر برای این کودکان باشد.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.