دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

اخبار طب مکمل / طب جایگزین

• هانر وایتمن
ترجمه هامیک رادیان

پس از رسیدن به این نتیجه که تقریباً نیمی از نمونه‌های یک مطالعه که دچار سرطان پروستات بوده‌اند، در پی درمان با استفاده از روش جدید بهبود کامل یافته‌اند، نتایج فاز 3 آزمون بالینی مطالعه عنوان می‌کند که نوردرمانی شاید یک درمان مؤثر و غیر جراحی برای مردان دچار سرطان پروستات با ریسک پایین باشد.
در مطالعه‌ای بر روی 400 مرد دچار سرطان موضعی پروستات، محققان آشکار می‌کنند که درمان جدید – موسوم به درمان عروقی هدفمند فوتودینامیک (VTP) – می‌تواند بدون آسیب زدن به بافت‌های سالم مجاور ناحیة سرطانی، موجب مرگ سلول‌های سرطانی شود.
به علاوه، مشخص شده است که VTP به شکل قابل ملاحظه‌ای نیاز به درمان‌های رادیکال نظیر پرتوافکنی یا برداشتن کامل پروستات را کاهش می‌دهد.
محقق رهبر مطالعه، پروفسور مارک ایمبرتن / Mark Emberton، رییس علوم پزشکی و اُرولوژیست مشاور در کالج دانشگاهی لندن و همکارانش یافته‌های خود را در لنست اُنکولوژی گزارش داده‌اند.
پس از سرطان پوست، سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان مردان در ایالات متحد آمریکا است و انتظار می‌رود که در سال 2016 تعداد 180890 مورد جدید از آن در آمریکا تشخیص داده شود.
برای مردان دچار سرطان پروستات موضعی – سرطانی که دارای ریسک پایین قلمداد شده و به ماورای پروستات گسترش نیافته است – "نظارت فعال" اغلب اوقات اولین گام درمانی به شمار می‌رود. این، وضعیتی است که در آن سرطان از نزدیک و از طریق تست‌های آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA)، آزمایش‌های دیجیتال رکتال یا بیوپسی پروستات مورد پایش قرار می‌گیرد و فقط موقعی تحت درمان قرار می‌گیرد که بیماری رو به وخامت می‌گذارد.
اگر بیماری تشدید شود، درمان ممکن است شامل پروستاتکتومی رادیکال – که شامل برداشتن پروستات و بافت‌های مجاور آن از طریق جراحی است – یا پرتودرمانی باشد. این اقدامات می‌توانند با برخی عوارض جانبی شامل مشکلات روده‌ای، بی‌اختیاری ادراری و اختلال نعوظ مادام‌العمر همراه باشند.
در هر حال، پروفسور ایمبرتن و همکارانش عنوان می‌کنند که VTP می‌تواند از طریق مقابله با سرطان پروستات در مراحل اولیه نیاز به چنین درمان‌هایی را کاهش دهد.

بهبود کامل برای 49 درصد مردان تحت درمان با VTP
درمان VTP توسط محققان انستیتو علوم وایزمن در اسرائیل با همیاری کمپانی بیوتکنولوژیSTEBA Biotech توسعه یافته است.
درمان مزبور شامل تزریق یک داروی حساس نسبت به نور به نام WST11 – مشتق از نوعی باکتری که در اعماق تاریک اقیانوس‌ها زندگی می‌کند – به درون جریان خون است. بر اساس فعال شدن با نور لیزر، داروی مزبور رادیکال‌های آزادی را که سلول‌های سرطانی را در پروستات نابود می‌کنند، ترشح می‌کند.
برای آزمون مرحلة 3 خود، پروفسور ایمبرتن و همکارانش 413 مرد را از 47 مرکز درمانی در 10 کشور اروپایی وارد مطالعه کردند. همگی این بیماران دارای تشخیص ابتلاء به سرطان پروستات موضعی در مراحل اولیه بودند و تحت نظارت فعال قرار داشتند.
از این بیماران 206 نفر به صورت تصادفی انتخاب شدند و درمان VTP گرفتند، در حالی که در مورد 207 بیمار دیگر (گروه کنترل) نظارت فعال ادامه پیدا کرد.
بیماران به مدت دو سال تحت پیگیری قرار گرفتند که در طول آن تست‌های PSA و ارزیابی ادرار و اختلال نعوظ هر سه ماه یک بار و همچنین بیوپسی پروستات در ماه‌های 12 و 24 انجام ‌شد.
در پایان 2 سال پیگیری، محققان دریافتند که 49 درصد بیماران تحت درمان با VTP به بهبود کامل دست یافته‌اند؛ این رقم برای بیماران گروه نظارت فعال فقط 13.5 درصد بود.
به علاوه محققان دریافتند که فقط 6 درصد مردان تحت درمان با VTP به درمان رادیکال نیاز پیدا کردند، در مقایسه با 30 درصد مردان گروه کنترل. تیم تحقیق همچنین گزارش می‌دهد که امکان پیشرفت سرطان در گروه تحت درمان با VTP سه بار کمتر بود و مشخص شد که زمان متوسط پیشرفت از ماه 14 به 28 در گروه VTPدو برابر بود.
در یاداشت مربوط به اثرات جانبی VTP محققان می‌نویسند که برخی از مردان دچار مشکلات ادراری و اختلال نعوظ شدند اما این مشکلات در طول 3 ماه از آغاز درمان برطرف شد. در طول 2 سال هیچ عارضة جانبی قابل ملاحظه‌ای وجود نداشت.

"خبر عالی" برای مردان دچار سرطان پروستات موضعی
محققان معتقدند که یافته‌های آزمون مرحلة 3 آنها نشان می‌دهد که VTP یک رویکرد غیر جراحی نویدبخش برای درمان سرطان پروستات موضعی است.
پروفسور ایمبرتن می‌نویسد: "این نتایج خبری عالی برای مردان مبتلاء به سرطان اولیة پروستات است، و درمانی ارائه می‌دهد که می‌تواند سرطان را بدون برداشتن یا نابود کردن پروستات از بین ببرد.
این واقعاً قدمی بزرگ و رو به جلو برای درمان سرطان پروستات است، که پیشتر دهه‌ها پشت سر دیگر سرطان‌های صُلب نظیر سرطان پستان باقی مانده است.
در 1975 تقریباً تمامی مبتلایان به سرطان پستان مورد ماستکتومی رادیکال قرار می‌گرفتند، اما از آن زمان به بعد درمان‌ها به طور مداوم بهبود یافته‌اند و اکنون ما به ندرت به برداشتن کل پستان نیاز داریم. در مورد سرطان پروستات ما هنوز عموماً کل پروستات را برمی‌داریم یا تحت اشعه قرار می‌دهیم، بنابراین موفقیت این درمان حافظ بافت نوین حقیقتاً خبر خوبی است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.