دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

تجربه زیبایی به تفکر نیاز دارد

اخبار روان‌شناسی

• تیم نیومن
• ترجمۀ هامیک رادیان

در یک مطالعۀ جدید دو نظریۀ امانوئل کانت / Immanuel Kant در مورد تجربۀ زیبایی مورد ارزیابی قرار گرفت. جمع‌بندی مطالعه این است که زیبایی را باید از چشم بیننده جُست، اما بیننده برای شناختن قدر زیبایی باید دارای تفکر باشد.
زیبایی اصطلاحی فرّار است. بسیاری از ما زیبایی را در یک ساحل استوایی یا طلوع آفتاب می‌بینند، در حالی که دیگران آن را در مکان‎های کمتر محتمل جستجو می‎کنند. در هر حال، ما همگی زیبایی را به نوعی در چشم‎انداز می‎بینیم.
در قرن هیجدهم فیلسوف آلمانی، امانوئل کانت برخی نظریه‎ها را در مورد زیبایی مطرح کرد - در واقع کانت هنوز نقطۀ شاخص این مبحث تلقی می‌شود. کانت این نظریه را مطرح کرد که زیبایی نیازمند تفکر است، اما لذت مبتنی بر لذت جسمانی هرگز نمی‎تواند زیبا باشد.
اگرچه این ادعاها در ارزش صورت، به نظر می‌رسد که رویکرد علمی را به چالش می‌کشد، مطالعۀ منتشر شده در "بیولوژی کنونی" به نوعی در مسیر آزمایش آنها گام برمی‎دارد.
این مطالعۀ جدید و جذاب توسط دنیز پلی / Denis Pelli و ائن بریلمان / Aenne Brielmann در بخش روان‌شناسی دانشگاه نیویورک انجام شد.

ارزیابی تئوری‎های کانت
62 نفر در مطالعه شرکت داده شدند. از نمونه‎ها خواسته شد میزان لذت خود را از دیدن یک تصویر، خوردن یک آب نبات یا لمس یک خرس عروسکی، درجه‎بندی کنند. طیفی از تصاویر به نمونه‎های مطالعه داده شد: برخی از آنها زیبا بودند، بعضی فقط خوب بودند و برخی خنثی (برای مثال، تصویر یک پارۀ ابر یا یک صندلی در کاتالوگ مبلمان). زیبایی هر تصویر و شیء از یک تا چهار نمره‎دهی می‌شد.
بعد از پایان دور اول آزمون، از نمونه‎ها درخواست شد تا یک بار دیگر برای تصاویر نمره تعیین کنند، اما این بار نمونه‎ها با استفاده از یک تکلیف دیگر دچار پریشان‌ذهنی می‌شدند. تکلیف دوم شامل گوش دادن به یک سری حروف بود، و از نمونه‎ها خواسته می‌شد تا اگر همان حرفی را می‌شنیدند که دو حرف پیشتر شنیده بودند، تکمه‎ای را فشار دهند - تکلیفی که انجام آن به تمرکز حواس شدیدی نیاز دارد.
وقتی داده‎های نمرات زیبایی آنالیز شد، تیم تحقیق پی برد که اگرچه واکنش نسبت به تصاویر نازیبا تغییری نکرده بود، تصاویر زیبا وضعیت دیگری داشتند. تصاویری که در آزمایش غیر پریشان اولیه در گروه دارای زیبایی نمره‎دهی شده بودند در طول انجام تکلیف توأم با پریشانی، به عنوان تصاویر کمتر زیبا درجه‎بندی شدند.

روان‌شناسان جمع‎بندی می‎کنند که حق با کانت است: زیبایی به تفکر نیاز دارد
دومین نظریۀ کانت نیز مورد آزمون قرار گرفت. کانت مدعی بود که لذت جسمانی هرگز نمی‎تواند زیبایی قلمداد شود، اما حدود 30 درصد نمونه‌ها گفتند که آنها هنگام خوردن آب نبات یا لمس نرمی خرس عروسکی زیبایی را تجربه کرده‎اند.

آیا لیسیدن آب نبات می‎تواند زیبا باشد؟
این یافتۀ دوم به چشم محققان شگفت‎آور می‌نمود، بنابراین آنها آن را با آزمایش دیگری پیگیری کردند. محققان از نمونه‎هایی که تجربۀ خود از لیسیدن آب نبات را با "بلی قاطعانه" زیبا دانسته بودند خواستند تا پاسخ‎های خود را توضیح دهند. محققان در مورد پاسخ نمونه‎ها می‎نویسند، «اغلب آنها می‎گفتند که لیسیدن آب نبات برای آنها دارای معانی شخصی است، مثل خاطرۀ علایق دوران کودکی. یکی از نمونه‌ها گفت، "البته، همه چیز می‌تواند زیبا باشد.»
اگرچه مطالعه با استفاده از حجم کوچکی از نمونه‌ها انجام شد، نتایج آن جذابند و طیفی از پرسش‌ها را مطرح می‌کنند که باید پاسخ آنها را یافت. بر مبنای اعلام پژوهشگران آنها برنامه‎ای برای مطالعات بیشتر با طرح این پرسش‌ها دارند: "آیا مردمانی هستند که قادر به تجربۀ زیبایی نباشند؟ زیبایی چه نقشی در تصمیم‎گیری بازی می‎کند؟ آیا حس زیبایی برای خلاقیت ضروری است؟ و آیا زشتی نقطۀ مقابل زیبایی است یا بُعد جداگانه‎ای محسوب می‌شود؟"
تحقیقات بسیار بیشتری نیاز است تا بتوان به جمع‎بندی قاطعی در مورد مبحث سحاب گونه‎ای همانند زیبایی رسید. در هر حال جانب امن این است که هر آن کس که مایل به تجربه کردن زیبایی است باید آن را بدون انجام همزمان تکالیف چالش برانگیز شناختی امتحان کند.
بریلمان می‎گوید: "یافته‎های ما نشان می‎دهند که خیلی چیزهای دیگر غیر از هنر می‎توانند زیبا باشند - حتی آب نبات. اما برای نهایت لذت، هیچ چیز زیبایی نامشوش را خدشه‎دار نمی‎کند."

Source:
medicalnewstoday.com
To experience beauty, we need to think
Written by Tim Newman
Published: Thu 11 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.