دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نوزادان نارس بیشتر در معرض ابتلاء به اتیسم قرار دارند

اخبار بیماری‌های نوزادان

ترجمه هامیک رادیان

مطالعة منتشر شده در Serebral Cortex می‌گوید عوامل محیطی ممکن است به اُتیسم منجر شوند و نشان می‌دهد احتمال این بیماری در نوزادان بسیار نارس خیلی بیشتر است.
بر مبنای این مطالعه تولد نوزاد نارس ممکن است ریسک اتیسم را افزایش دهد.
نوزادان بسیار نارس به شکل فزاینده‌ای در دورة اوایل بارداری زنده می‌مانند، که این مدیون پیشرفت‌هایی است که در دهة گذشته در بخش مراقبت‌های ویژه انجام شده است.
به هر حال، بچه‌های متولد شده بیش از 13 هفته جلوتر از موعد مقرر در معرض ریسک صدمة مغزی، طیف اختلال اتیسم  (ASD)،‌ ADHD و مشکلات یادگیری قرار دارند.
آنها در معرض شمار زیادی عوامل استرس در طول یک دورة بحرانی برای رشد مغز قرار می‌گیرند، و ممکن است که این وضعیت نقشی کلیدی در رشد طیف اختلال اتیسم بازی کند.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، در ایالات متحد آمریکا یک نفر از هر 68 بچه به عنوان ASD شناسایی شده‌اند.
گزارش شده است که این وضعیت در تمامی گروه‌های نژادی، قومی و اقتصادی اجتماعی بروز می‌کند، اما در میان پسران (با نسبت 1 از 42) پنج بار شایع‌تر از دختران (با نسبت 1 از 189) است.
اتیسم معمولاً به عوامل ژنتیک نسبت داده می‌شود حتی اگر هیچ ژن خاصی برای آن شناسایی نشده باشد.

از میان بچه‌های بسیار نارس متولد شده، 30٪ نشانگان اتیسم را توسعه می‌دهند
محققان از انستیتو کارولینسکا و بیمارستان دانشگاهی کارولینسکا در سوئد بیش از 100 بچه را که بسیار نارس، به عبارت دیگر پیش از هفتة 27 بارداری، یعنی آغاز سه‌ماهة سوم آن، متولد شده بودند بررسی کردند.
بعد از کسب اجازه از والدین تیم تحقیق رشد مغز بچه‌ها را در طول دورة نوزادی با MRI بررسی کرد و سپس وقتی بچه‌ها 6 ساله شدند به بررسی نشانه‌های اتیسم در آنها پرداخت.
در مقایسه با نرخ 1٪ برای بچه‌هایی که در پایان دورة جنینی به دنیا آمده بودند، بچه‌های بسیار نارس متولد شده حدود 30٪ نشانگان توسعة یافتة اتیسم را داشتند، که بیان می‌دارد وزن هنگام تولد و عوارض می‌تواند ریسک اتیسم را افزایش دهد.
به علاوه در میان نوزادان با تولد نارس آنهایی که دچار اختلال اتیسم بودند بیشتر احتمال داشت که دچار عوارضی مثل جراحی در خلال دورة نوزادی شده باشند.
بسیار پیش از اینکه نشانه‌های اتیسم بروز یابد، در خلال دورة نوزادی، تفاوت‌های ملموسی میان مغز بچه‌های بسیار نارس که بعدها اختلال اتیسم در آنها گسترش پیدا کرده بود و آنهایی که دچار این وضعیت نشده بودند، مشاهده شد.
در میان بچه‌هایی که بعدها اختلال اتیسم را گسترش دادند، تقلیل رشد در قسمت‌هایی از مغز که درگیر روابط اجتماعی، تلفیق و یادگیری زبان بودند، دیده شد.
محقق اُلریکا آدن می‌گوید: «مطالعة ما نشان داد که عوامل محیطی نیز می‌تواند سبب اتیسم شود. مغز در رحم بهتر رشد می‌کند و اگر عوامل محیطی بسیار زود به محیط دارای اتمسفر تغییر کند، این می‌تواند سازمان شبکه‌های مغزی را مختل کند. با رژیم‌های دارویی جدید برای تحریک توسعة چنین بچه‌هایی و اجتناب از استرس، شاید بتوانیم ریسک توسعة اختلال اتیسم در آنها را کاهش دهیم.»
محققان امیدوارند که کشف زودهنگام تغییرات ساختاری دیده شده در مغز بتواند شناسایی زودهنگام و مداخله در مورد بچه‌های در معرض خطر اتیسم را ممکن سازد.
مدیکال نیوز تودی اخیراً گزارش داد بچه‌هایی که مادرانشان در طول دورة بارداری داروهای ضد افسردگی می‌گرفتند بیشتر در معرض ریسک اتیسم قرار دارند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.