دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ایبوپروفن و کاهش مرگ ناشی از سرطان ریه

اخبار سرطان ریه

• هانر وایتمن
• ترجمه فرهنگ راد


ایبوپروفن / Ibuprofen دارویی است که معمولاً برای کاهش درد و التهاب به کار می‎رود اما یک مطالعه تازه اعلام می‎کند که فواید این دارو به همین جا ختم نمی‎شود. محققان دریافته‎اند که ایبوپروفن می‎تواند خطر مرگ ناشی از سرطان ریه را در مورد افراد سیگاری‎ پیشین و فعلی کاهش دهد.
نویسنده همکار مطالعه، دکتر ماریسا بیتونی / Marisa Bittoni از دانشگاه ایالتی اهایو و همکارانش یافته‎های خود را اخیراً در هفدهمین کنفرانس سرطان ریه IASLC (WCLC) در وین ارائه دادند.
سرطان ریه یکی از شایع‎ترین انواع سرطان در ایالات متحد آمریکا است که در حدود 14 درصد کل سرطان‎ها را شامل می‎شود.
تخمین زده شده است که در سال 2016 در حدود 224390 مورد سرطان ریه در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد و حدود 158000 آمریکایی بر اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد، که این موضوع سرطان ریه را به علت پیشتاز در ایجاد مرگ و میر هم در زنان و هم در مردان تبدیل می‎کند.
سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه است که به حدود 80 تا 90 درصد موارد سرطان ریه مرتبط است.
بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، افراد سیگاری 15 تا 30 بار بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر ابتلاء به سرطان ریه قرار دارند.
مطالعات پیشین نشان داده‎اند که التهاب مزمن با افزایش خطر ابتلاء به سرطان ریه مرتبط است. از آنجا که ایبوپروفن یکی از داروهای کاهش دهنده التهاب است، دکتر بیتونی و همکارانش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که آیا این دارو می‎تواند به افراد دارای سابقه مصرف سیگار کمک کند.


 

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

کاربردها، فواید، و خطرات آسپیرین


ایبوپروفن خطر مرگ ناشی از سرطان ریه را تا 48 درصد کاهش می‎دهد

برای رسیدن به یافته‎هایشان تیم تحقیق داده‎های مربوط به 10375 فرد بزرگسال را به عنوان بخشی از نظرسنجی ملی بررسی بهداشت و تغذیه (NHANES III) در فاصله سال‎های 1994-1988 مورد آنالیز قرار داد.
در آغاز مطالعه وضعیت مصرف سیگار نمونه‎ها، مصرف ایبوپروفن و دیگر داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و اطلاعات مربوط به عوامل مرتبط به شیوه زندگی گردآوری شد.
نمونه‎ها به طور متوسط به مدت 18 سال پیگیری شدند، و محققان علت خاص موجب مرگ آنها را با استفاده از داده‎های شاخص ملی مرگ تا سال 2006 مشخص کردند.
محققان مدل‎های رگرسیون مخاطرات متناسب را برای تخمین کاربرد داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مرتبط با خطر مرگ ناشی از سرطان ریه مورد استفاده قرار دادند.
در طول دوره پیگیری، 269 نفر از نمونه‎ها بر اثر سرطان ریه فوت کردند، که 252 نفر از آنها دارای تاریخچه مصرف سیگار بودند.
از آنجا که اکثریت موارد سرطان ریه در میان سیگاری‎های پیشین و فعلی بود، تیم تحقیق همچنین اثرات داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی را در 5882 نمونه دارای تاریخچه مصرف سیگار مورد بررسی دقیق‎تر قرار داد.
در کل، تیم تحقیق دریافت که سیگاری‎های پیشین و فعلی که به طور منظم ایبوپروفن مصرف می‎کنند 48 درصد کمتر از آنهایی که از این دارو استفاده نمی‎کنند در خطر مرگ ناشی از سرطان ریه قرار دارد.
بر مبنای گزارش محققان، ارتباط میان خطر مرگ ناشی از سرطان ریه و مصرف آسپیرین – دیگر داروی ضد التهابی غیر استروئیدی رایج – از نطر آماری معنی‎دار نیست.
ترک سیگار و پیش گرفتن شیوه زندگی سالم بهترین راه برای کاهش خطر ابتلاء به سرطان ریه است. در هر حال، دکتر بیتونی و همکارانش بر این باورند که یافته‎هایشان نشان می‎دهند که مصرف منظم ایبوپروفن می‎تواند برای برخی از مردم باارزش باشد.
دکتر ماریسا بیتونی می‎گوید: "نتایج مطالعه نشان می‎دهد که مصرف برخی از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می‎تواند برای زیرگروهی از سیگاری‎ها به عنوان راهکاری برای پیشگیری از سرطان ریه مفید باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.