دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا کمبود ویتامین D خطر لوسمی را افزایش می‌دهد؟

اخبار لنفوم / لوسمی / میلوما

ترجمه فرهنگ‌ راد

بسیاری از موارد لوسمی در سطح جهان ممکن است به علت کمبود ویتامین D بر اثر فقدان قرار گرفتن کافی در معرض نور آفتاب باشد. این جمع‌بندی مطالعة تازه‌ای است که در پلاس وان منتشر شده است.
لوسمی سرطان سلول‌های خون است که به طور معمول به سلول‌های سفید خون یا لکوسیت‌ها که به مبارزه با عفونت کمک می‌کنند، آسیب می‌رساند.
در حدود 325000 مورد جدید لوسمی در سال 2012 در سطح جهان مشاهده و در سال 2015 بیش از 54000 مورد از این نوع سرطان فقط در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده شد.
در حالی که دانشمندان هنوز از علل دقیق لوسمی مطمئن نیستند، گمان می‌رود که فاکتورهای ژنتیک و محیطی در این مورد نقش دارند.
شماری از مطالعات نشان داده‌اند که متابولیت‌های ویتامین D در خون – که به عنوان 25 – هیدروکسی‌ویتامین D یا (OH)D 25 شناخته می‌شوند (شاخصی از سطح ویتامین D بدن است) با سلول‌های لوسمی میلویید حاد (AML) تعامل می‌کنند. بیشتر آنکه برخی از مطالعات پایین بودن سطح ویتامین D را در بیماران مبتلا به AML شناسایی کرده‌اند.
اگرچه ویتامین D در برخی غذاها شامل روغن ماهی، پنیر و زردة تخم مرغ یافت می‌شود، مقدار آن در این مواد اندک است.
بهترین منبع ویتامین D نور آفتاب است؛ اشعة ماوراء بنفش آفتاب(UVB) که دارای سنتزهای ویتامین D است به داخل پوست برهنه نفوذ می‌کند.
در این متأخرترین مطالعه، نویسندة همکار «سدریک گارلند»، پروفسور الحاقی در دپارتمان طب خانواده و بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا – سان‌دیه‌گو، و همکارانش در صدد تحقیق در این مورد برآمد که آیا کمبود قرار گرفتن در معرض (UVB) و سطح پایین ویتامین D با ریسک لوسمی مرتبط هستند.

کشورهای دور از خط استوا بالاترین نرخ لوسمی را دارند
گارلند و همکاران داده‌های پایگاه دادة 2012 آژانس بین‌المللی مرکز تحقیقات سرطان در جهان (GLOBOCAN) را تجزیه و تحلیل کردند.
تیم تحقیق به نرخ شیوع لوسمی وابسته به سن در 172 کشور دقیق شد و تابش UVB متناسب با پوشش ابر برای هر کشور از طریق کاربرد داده‌های ماهوارة بین‌المللی پروژة اقلیم‌شناسی ابر برآورد شد.
محققان دریافتند افرادی که در کشورهای دورتر به خط استوا نظیر ایالات متحد آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، کانادا و ایرلند زندگی می‌کنند، در مقایسه با مردمی که در کشورهای نزدیک‌تر به خطا استوا مثل نیجریه، بولیوی، ساموآ و ماداگاسکار زندگی می‌کنند حداقل دو برابر بیشتر احتمال دارد که به لوسمی مبتلا شوند.
بر مبنای نظر نویسندگان ارتباط مزبور پس از محاسبة امید به زندگی جنس خاص و ارتفاع به جای خود باقی است.
تیم تحقیق توضیح می‌دهد افرادی که دورتر از خط استوا زندگی می‌کنند در معرض انرژی خورشیدی قرار دارند که به میزان بیشتری از اتمسفر کره زمین عبور می‌کند که مقدار اشعة UVB را که به پوست می‌رسد کاهش می‌دهد.
در عین حال محققان می‌گویند "محتمل" است که مقدار زیادی از بار لوسمی در سطح جهان نتیجة کمبود سطح ویتامین D به علت کمبود قرار گرفتن در معرض UVB باشد.
آنها توضیح می‌دهند: «فتوسنتز پوست برای نسبت بزرگی از تمرکز 25(OH)D محاسبه می‌شود. در نتیجه، رابطة معکوس بین قرار گرفتن در معرض UVB خورشیدی بر پایة ابر و نرخ شیوع احتمالاً به واسطة 25(OH)D است، که به میزان زیادی وابسته به اشعة UVB خورشیدی است" و اضافه می‌کنند: "نکتة مهم این است که این نتایج عنوان می‌کنند که افزایش سطح اشعة UVB و ویتامین D ممکن است به پیشگیری از گسترش لوسمی کمک کنند."
در همان حال که تیم تحقیق می‌گوید برخی تعمیم‌های کلیدی مطالعه برگرفته از مطالعة هزاران مورد لوسمی از ده‌ها کشور است و نیز این حقیقت که یافته‌ها با نتایج به دست آمده از مطالعات پیشین پشتیبانی می‌شوند، محققان به وجود برخی محدودیت‌ها در مطالعة خویش اذعان دارند.
برای مثال آنها قادر به کنترل دیگر عواملی که ممکن است برای تفاوت ریسک در کشورهای مختلف زمینه ایجاد کنند، نبودند. آنها می‌نویسند: «برخی از این عوامل مخدوش کننده ممکن است بر ریسک لوسمی بسیار تأثیرگذار باشند.»
با وجود این، گارلند و همکاران باور دارند که ارتباط بین قرار گرفتن در معرض مقادیر پایین UVB، کمبود سطح ویتامین D و لوسمی حکم به انجام تحقیق بیشتر می‌کند.
در حالی که کمبود ویتامین D به تعدادی از مسائل مرتبط به سلامت ربط داده شده است، مطالعه‌ای که اخیراً در مدیکال نیوز تودی منتشر شد عنوان می‌کند که مقادیر بالای این ویتامین ممکن است باعث افزایش ریسک افتادن (سقوط) بین سالمندان شود.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.