دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فراگیری زبان انعطاف و توانایی مغز برای کدگذاری اطلاعات جدید را تقویت می‎کند

اخبار عمومی


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه نادر اکبری

با مطالعه بر روی فعالیت الکتریکی مغز افراد داوطلب، محققان دریافتند که فراگیری زبان انعطاف و قابلیت مغز برای آموزش را تقویت می‎کند. به طور مشخص، محققان می‎نویسند که فراگیری زبان در سالیان اولیة زندگی نقشی مهم در شکل‎گیری سریع مدارهای حافظه برای کدگذاری اطلاعات تازه دارد.
در مقالة منتشر شده در نشریة «گزارش‎های علمی»، محققان دانشکدة عالی اقتصاد (HSE) در مسکو و دانشگاه هلسینکی در فنلاند، توضیح می‎دهند که چگونه از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای کاوش در مکانیسم‎های مغزی درگیر در آموزش زبان در افراد داوطلب استفاده کرده‎اند.
تحقیقات پیشین نشان داده بودند که فهم مکانیسم‎های مغزی درگیر در فراگیری زبان نقش بسیار مفیدی در تشخیص و درمان افراد دچار اختلال تکلم در پی بروز تصادف، سکتة مغزی و دیگر عوارض مرتبط دارد.
مشخصاً آگاهی بیشتر در این مورد که چگونه مغز مدارهای تازه یا شبکه‎های عصبی را ساخته و گسترش می‎دهد، میدان دید ما را برای شتاب و سرعت بخشیدن به این فرآیندها برای بهبود آموزش افزایش می‎دهد.
محققان توضیح می‎دهند: در هر حال تحقیق در این عرصه در مقایسه با مطالعه بر روی دیگر عملکردهای مغز پیشرفت کُندی دارد زیرا ما نمی‎توانیم در حیوانات به تحقیق در مورد توانایی‎هایی کلامی بپردازیم.
مطالعة جدید درمی‎یابد که هر قدر ما بیشتر زبان‎های خارجی فرا بگیریم، مغز داده‎های جذب شده در کوران آموزش را سریع‎تر جذب و فرآیندسازی می‎کند.
به عبارت دیگر مقاله عنوان می‎کند که هر قدر مغز را با اطلاعات بیشتری پر کنیم، توانایی آن برای فراگیری بیشتر می‎شود.

داوطلبان فراگیری زبان‎های غیر بومی را در مدرسه آغاز کردند
برای تحقیق خود، محققان یک سری آزمایش انجام دادند که در آنها از الکتروانسفالوگرافی برای اندازه‎گیری فعالیت الکتریکی مغز 10 مرد و 12 زن داوطلب با سن متوسط 24 سال در طول آموزش از کلمات خاصی که برای مطالعه طراحی شده بود استفاده کردند.
تمامی داوطلبان افراد، سالم، دارای قوة شنوایی نرمال و دارای گویش بومی فنلاندی بودند. هیچ‎یک از آنها در دوران کودکی زبان(های) خارجی نیاموخته بود. آنها از خانواده‎های تک‎زبانه می‎آمدند و در کوران مراقبت روزانه در معرض گویش‎های غیر بومی قرار نگرفته بودند.
تمامی آنها آموزش زبان غیر بومی را در دوران مدرسه آغاز کرده بودند، که جزء استانداردهای نظام تحصیلی فنلاند محسوب می‎شود.
رایج‌ترین زبان غیر بومی انگلیسی بود (که از سن حدود 6 سالگی فرا گرفته می‎شود)، سوئدی (از سن 8 سالگی) و آلمانی (از سن 11 سالگی)، و غیر رایج‎ترین زبان‎ها لاتین (سن 16 سالگی)، دانمارکی (سن 18 سالگی) و یونانی (سن 22 سالگی) بودند.

با تسلط بیشتر بر زبان مغز سریع‎تر واکنش نشان می‎دهد
بعد از اتصال الکترودهای EEG به جمجمه، داوطلبان به لغات ضبط شده به زبان‎های بومی و زبان‎های غیر بومی گوش می‌دادند. آنها برخی از کلمات را پیشتر می‎شناختند در حالی که دیگر کلمات – یا در زبان محلی یا در زبان خارجی - تازه بودند.
محققان تغییرات فعالیت مغز را در هر داوطلب پس از مواجهه با لغت آشنا یا ناآشنای بعدی مورد پیگیری قرار دادند.
آنها به طور خاص علاقمند به بررسی سرعت واکنش مغز نسبت به لغات ناشناخته بودند.
محققان سپس داده‎های EEG نمایة زبانی داوطلبان نظیر تعداد زبان‎هایی را که قادر به تکلم بودند، اینکه در هنگام آموزش آن زبان‎ها چند سال داشتند، و میزان مهارت زبانی آنها را تجزیه و تحلیل کردند.
نویسنده ارشد مقاله پروفسور یوری شتیروف / Yuri Shtyrov، محقق ارشد در مرکز شناخت و تصمیم‎گیری در HSE می‎گوید، نتایج مطالعه نشان می‎دهد هر قدر دواطلب به زبانی مسلط‎تر شود، مدارهای کدگذاری اطلاعات مغز او در مورد کلمات جدید سریع‎تر واکنش نشان می‎دهند.
او می‎گوید یافته‎های مطالعه به طرز قانع‎کننده‎ای نشان می‎دهند که اطلاعات تازه در مورد لغات تازه فیزیولوژی مغز را تحریک می‎کنند.
لیلی کیمپا / Lilli Kimppa و همکاران در تحقیق جدید می‎نویسند: "این نتایج نقش مهم تجربة زبانی زودهنگام در انعطاف‎پذیری عصبی را به طور کلی و سرعت شکل‎گیری مدارهای حافظه را در لغات جدید به طور مشخص، نشان می‎دهند. با نگاهی منتقدانه، آموزش زبان پیشین نه فقط بر میزان قدرت مغز در پاسخ به کلمات ورودی از زبان‎های غیر بومی بلکه به صورت آزمایشی نسبت به لغات تازه در فونولوژی (آواشناسی) بومی تأثیر می‎گذارد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.