دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اخبار سیگار / دخانیات / ترک سیگار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

سیگار کشیدن باعث ایجاد طیف گسترده‎ای از بیماری‎ها می‌شود. تحقیق جدید عنوان می‎کند که کمبود تودۀ عضلانی قفسۀ سینه می‎تواند نشان دهندۀ ریسک بالاتر مرگ و میر در افراد سیگاری باشد.
بنا به گزارش CDC سیگار کشیدن علت شمارۀ یک بیماری‎ها و مرگ و میرهای قابل پیشگیری در ایالات متحد آمریکا است.
سیگار کشیدن سالانه فقط در آمریکا موجب 480.000 مورد مرگ و میر می‎شود. علی‎رغم این واقعیت، در حدود 36.5 میلیون آمریکایی به سیگار کشیدن ادامه می‎دهند، و 16 میلیون نفر دیگر با یکی از بیماری‎های مرتبط به سیگار زندگی می‎کنند.
یک مطالعۀ جدید بر آن شد تا این فرضیه را بررسی کند که تودۀ عضلانی کمتر با مرگ و میر بیشتر در سیگارهای غیر مبتلا به COPD همبستگی دارد. یافته‎های مطالعه در کنفرانس 2017 انجمن توراسیک آمریکا عرضه شده است.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر آلخاندرو ای. دیاز / Alejandro A. Diaz، مدرس طب در دانشگاه هاروارد، در توضیح انگیزۀ انجام این مطالعه می‎گوید: "مطالعات پیشین نشان داده‎اند که سیگار کشیدن حتی در افراد سیگاری موسوم به سالم، باعث آسیب دیدن و کاهش تودۀ عضلانی می‎شود. اما این موضوع که آیا چنین کاهشی در تودۀ عضلانی با دامنۀ بیشتر مرگ و میر مرتبط است، روشن نشد."

مطالعۀ ارتباط میان عضلات قفسۀ سینه، سیگار کشیدن و مرگ و میر
مطالعه می‌گوید، فارغ از اینکه سیگاری‎ها دچار COPD هستند یا خیر، آن دسته از آنها که تودۀ عضلانی کمتری در قفسۀ سینه دارند در معرض خطر بیشتری برای مرگ زودرس هستند.
دکتر دیاز و تیمش نتایج CT اسکن حدود 7000 فرد سیگاری را بررسی کردند، که متوسط سنی آنها 60 سال بود. بیش از نیمی از نمونه‎ها (55 درصد) دچار COPD بودند.
محققان همچنین از اسکن‎ها برای اندازه‎گیری قفسۀ سینه، ناحیۀ عضلات پکتورالیس (PMA) و همچنین ستون فقرات یا ناحیۀ عضلات پاراورتبرال (PVMA) استفاده کردند.
نمونه‎ها از نظر بالینی به مدت 5 سال پیگیری شدند. در طول دورۀ پیگیری مطالعه 653 نفر از بیماران جان خود را از دست دادند.
دیاز و همکارانش مطالعه را برای طیفی از ریسک فاکتورها که می‎توانستند بر سلامت عضلانی و خطر مرگ و میر تأثیر بگذارند، تنظیم کردند. این موارد نژاد، سن، عادت‎های سیگار کشیدن، و بیماری‎های همراه را شامل می‌شد. محققان همچنین شدت COPD را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کردند.

تودۀ عضلانی کم با مرگ و میر در سیگاری‎های مبتلا به COPD و غیر مبتلا به آن مرتبط است
نمونه‎ها بر مبنای تودۀ عضلات PMA و PVMA به چهار گروه تقسیم شدند.
تحقیق آشکار کرد که سیگاری‎های پایین‎ترین چارک PMA - و نه PVMA - در مقایسه با سیگاری‎های بالاترین چارک، 120 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.
به علاوه، با افزودن PMA به محاسبات، محققان توانستند میزان بقا را پیش‎بینی کنند و ریسک مرگ را به میزان 10.2 درصد تمامی بیماران COPD و غیر مبتلا به این بیماری "به درستی مجدداً دسته‎بندی" نمایند.
در نهایت همبستگی میان PMA پایین و خطر مرگ برای افراد غیر مبتلا به COPD قوی‌تر از همتایان مبتلا به این بیماری آنها بود. به هر حال بیماران COPD در کل بیشتر در خطر مرگ و میر قرار داشتند.
نویسندۀ رهبر مطالعه در تفسیر یافته‌ها می‎گوید: "این یافتۀ جالبی است. در سیگاری‎های مبتلا به COPD ممکن است عوامل دیگری باشد - برای مثال مصرف اکسیژن به دلیل نارسایی تنفسی - که نقش کاهش عضلانی را کم‎اهمیت‎تر می‎کند."
دیاز همچنین اضافه می‌کند که گاهی اوقات انجام CT اسکن برای غربالگری سرطان ریه برای سیگاری‎ها توصیه می‌شود، بنابراین تودۀ عضلات قفسۀ سینه باید چشم‎انداز باارزشی در مورد مرگ و میر مرتبط به سیگار کشیدن ایجاد کند.
تودۀ پکتورالیس به آسانی در CT اسکن قفسۀ سینه شناسایی می‎شود. افزودن این آگاهی می‎تواند به متخصصان بالینی در شناسایی افرادی که در معرض بیشترین خطر مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن هستند کمک کند."
نویسندگان مطالعه جمع‎بندی می‌کنند:
"تودۀ عضلانی کم با افزایش مرگ و میر در افراد سیگاری مبتلا به COPD و غیر مبتلا به آن مرتبط است. به نظر می‌رسد این اندازه‌گیری سادۀ تودۀ عضلانی که به راحتی از CT اسکن به دست می‎آید باعث بهبود ارزیابی ریسک مرگ و میر می‎شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Smokers with low muscle mass may be likelier to die
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 22 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.