دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

احتمال بیشتر مرگ برای سیگاری‎های با توده عضلانی کم

اخبار سیگار / دخانیات / ترک سیگار

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

سیگار کشیدن باعث ایجاد طیف گسترده‎ای از بیماری‎ها می‌شود. تحقیق جدید عنوان می‎کند که کمبود تودۀ عضلانی قفسۀ سینه می‎تواند نشان دهندۀ ریسک بالاتر مرگ و میر در افراد سیگاری باشد.
بنا به گزارش CDC سیگار کشیدن علت شمارۀ یک بیماری‎ها و مرگ و میرهای قابل پیشگیری در ایالات متحد آمریکا است.
سیگار کشیدن سالانه فقط در آمریکا موجب 480.000 مورد مرگ و میر می‎شود. علی‎رغم این واقعیت، در حدود 36.5 میلیون آمریکایی به سیگار کشیدن ادامه می‎دهند، و 16 میلیون نفر دیگر با یکی از بیماری‎های مرتبط به سیگار زندگی می‎کنند.
یک مطالعۀ جدید بر آن شد تا این فرضیه را بررسی کند که تودۀ عضلانی کمتر با مرگ و میر بیشتر در سیگارهای غیر مبتلا به COPD همبستگی دارد. یافته‎های مطالعه در کنفرانس 2017 انجمن توراسیک آمریکا عرضه شده است.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر آلخاندرو ای. دیاز / Alejandro A. Diaz، مدرس طب در دانشگاه هاروارد، در توضیح انگیزۀ انجام این مطالعه می‎گوید: "مطالعات پیشین نشان داده‎اند که سیگار کشیدن حتی در افراد سیگاری موسوم به سالم، باعث آسیب دیدن و کاهش تودۀ عضلانی می‎شود. اما این موضوع که آیا چنین کاهشی در تودۀ عضلانی با دامنۀ بیشتر مرگ و میر مرتبط است، روشن نشد."

مطالعۀ ارتباط میان عضلات قفسۀ سینه، سیگار کشیدن و مرگ و میر
مطالعه می‌گوید، فارغ از اینکه سیگاری‎ها دچار COPD هستند یا خیر، آن دسته از آنها که تودۀ عضلانی کمتری در قفسۀ سینه دارند در معرض خطر بیشتری برای مرگ زودرس هستند.
دکتر دیاز و تیمش نتایج CT اسکن حدود 7000 فرد سیگاری را بررسی کردند، که متوسط سنی آنها 60 سال بود. بیش از نیمی از نمونه‎ها (55 درصد) دچار COPD بودند.
محققان همچنین از اسکن‎ها برای اندازه‎گیری قفسۀ سینه، ناحیۀ عضلات پکتورالیس (PMA) و همچنین ستون فقرات یا ناحیۀ عضلات پاراورتبرال (PVMA) استفاده کردند.
نمونه‎ها از نظر بالینی به مدت 5 سال پیگیری شدند. در طول دورۀ پیگیری مطالعه 653 نفر از بیماران جان خود را از دست دادند.
دیاز و همکارانش مطالعه را برای طیفی از ریسک فاکتورها که می‎توانستند بر سلامت عضلانی و خطر مرگ و میر تأثیر بگذارند، تنظیم کردند. این موارد نژاد، سن، عادت‎های سیگار کشیدن، و بیماری‎های همراه را شامل می‌شد. محققان همچنین شدت COPD را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کردند.

تودۀ عضلانی کم با مرگ و میر در سیگاری‎های مبتلا به COPD و غیر مبتلا به آن مرتبط است
نمونه‎ها بر مبنای تودۀ عضلات PMA و PVMA به چهار گروه تقسیم شدند.
تحقیق آشکار کرد که سیگاری‎های پایین‎ترین چارک PMA - و نه PVMA - در مقایسه با سیگاری‎های بالاترین چارک، 120 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار دارند.
به علاوه، با افزودن PMA به محاسبات، محققان توانستند میزان بقا را پیش‎بینی کنند و ریسک مرگ را به میزان 10.2 درصد تمامی بیماران COPD و غیر مبتلا به این بیماری "به درستی مجدداً دسته‎بندی" نمایند.
در نهایت همبستگی میان PMA پایین و خطر مرگ برای افراد غیر مبتلا به COPD قوی‌تر از همتایان مبتلا به این بیماری آنها بود. به هر حال بیماران COPD در کل بیشتر در خطر مرگ و میر قرار داشتند.
نویسندۀ رهبر مطالعه در تفسیر یافته‌ها می‎گوید: "این یافتۀ جالبی است. در سیگاری‎های مبتلا به COPD ممکن است عوامل دیگری باشد - برای مثال مصرف اکسیژن به دلیل نارسایی تنفسی - که نقش کاهش عضلانی را کم‎اهمیت‎تر می‎کند."
دیاز همچنین اضافه می‌کند که گاهی اوقات انجام CT اسکن برای غربالگری سرطان ریه برای سیگاری‎ها توصیه می‌شود، بنابراین تودۀ عضلات قفسۀ سینه باید چشم‎انداز باارزشی در مورد مرگ و میر مرتبط به سیگار کشیدن ایجاد کند.
تودۀ پکتورالیس به آسانی در CT اسکن قفسۀ سینه شناسایی می‎شود. افزودن این آگاهی می‎تواند به متخصصان بالینی در شناسایی افرادی که در معرض بیشترین خطر مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن هستند کمک کند."
نویسندگان مطالعه جمع‎بندی می‌کنند:
"تودۀ عضلانی کم با افزایش مرگ و میر در افراد سیگاری مبتلا به COPD و غیر مبتلا به آن مرتبط است. به نظر می‌رسد این اندازه‌گیری سادۀ تودۀ عضلانی که به راحتی از CT اسکن به دست می‎آید باعث بهبود ارزیابی ریسک مرگ و میر می‎شود."

Source:
medicalnewstoday.com
Smokers with low muscle mass may be likelier to die
Written by Ana Sandoiu
Published: Mon 22 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.