دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

سیگار کشیدن مادر باردار به فلج مغزی فرزند منجر می‌شود

سیگار، بارداری، مادر سیگاری، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، ال - کارنیتین، فلج مغزی فرزند، سیگار کشیدن، ترک سیگار

مادران باید سیگار را ماه‎ها یا حتی سال‎ها پیش از باردار شدن ترک کنند، زیرا سیگار کشیدن به کیفیت تخمک‎های آنها حتی پیش از بارور شدن آسیب می‎زند

اخبار سیگار / دخانیات / ترک سیگار

• هانر وایتمن
• ترجمۀ فرهنگ راد

سیگار کشیدن در طول بارداری هم برای مادر و هم برای فرزند مضر است. اکنون یک مطالعۀ جدید شواهد بیشتری در این مورد ارائه می‎دهد که سیگار کشیدن ریسک فاکتوری برای ابتلا به فلج مغزی در فرزند است، و این مطالعه ساز و کار پشت این ارتباط را روشن کرده است.
بر مبنای اعلام CDC در حدود 55 درصد مادران سیگاری در طول بارداری سیگار را ترک می‎کنند.
به هر جهت، در حدود 10 درصد مادران باردار در ایالات متحد آمریکا همچنان در سه ماهۀ سوم بارداری نیز به سیگار کشیدن ادامه می‎دهند.
سیگار کشیدن مادر باردار ریسک فاکتوری برای تعداد زیادی از مشکلات مرتبط به سلامت برای فرزند شامل تولد زودرس، آسیب‌های مادرزادی مثل شکاف لب و کام و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است.
تحقیقات پیشین همچنین سیگار کشیدن مادران باردار را با افزایش خطر ابتلا فرزند به فلج مغزی مرتبط دانسته‎اند، اما فرآیند پشت این ارتباط ناشناخته مانده است.
تحقیق جدید که به رهبری دکتر هوآی چن / Hui Chen از "دانشگاه تکنولوژی سیدنی" در استرالیا انجام شد در این مورد آگاهی بیشتری در اختیار ما قرار می‎دهد.

قرار گرفتن در معرض سیگار و فلج مغزی
فلج مغز نوعی اختلال تعادل و حرکت است که تخمین زده می‎شود مبتلابه حدود 1 از هر 323 کودک در سطح ایالات متحد آمریکا است.
این اختلال بر اثر آسیب دیدن مغز در حال رشد رخ می‎دهد. این اتفاق ممکن است پیش از تولد، در طول تولد، در فاصلۀ 1 ماه پس از تولد یا در طول سال‎های اولیه زندگی بچه بروز کند.
یک دلیل فلج مغزی محرومیت مغز از خون غنی از اکسیژن در دوران جنینی است، فرآیندی که زیر عنوان آسیب اسکمیک هیپوکسی (HII) شناخته می‌شود.
تحقیق جدید که اخیراً در نشریه "مرزهای علم اعصاب مولکولی" منتشر شد، آشکار می‎کند که چگونه قرار داشتن در معرض دود سیگار در دورۀ جنینی می‎تواند باعث تشدید پاسخ نسبت به HII شده و سبب بروز مرگ سلولی در نواحی مغزی مرتبط به حافظه و مهارت‌های حرکتی گردد، که نواحی مغزی درگیر در فلج مغزی محسوب می‌شوند.
محققان از طریق بررسی موش‎های متولد شده از مادرانی که پیش از بارداری و در طول آن در معرض دود سیگار قرار داشتند به یافته‎های خود رسیدند.
تیم تحقیق مهارت‎های حرکتی بچه‌موش‌ها را آزمایش کرد و پی برد که آنها دچار مشکلاتت حرکتی هستند که مشابه موارد موجود در فلج مغزی است.
دکتر چن می‌گوید، "ما پی بردیم که بچه موش‌های متولد شده از مادران سیگاری در سن بلوغ دست و پا چلفتی‎‌تر هستند، دارای اندام‌های ضعیف‎تری بوده، بیشتر دچار اضطرابند و دارای عملکرد حافظۀ ضعیفی هستند که بر توانایی یادگیری آنها تأثیرات منفی زیادی دارد."

"مدت‌ها پیش از باردار شدن سیگار را ترک کنید"
در تحقیق بیشتر محققان پی بردند که مشکلات حرکتی مشاهده شده در بچه موش‌ها به علت افزایش میزان استرس اکسیداتیو است، که به معنی عدم وجود تعادل میان آنتی‎اکسیدان‎ها و مولکول‎های مضر موسوم به رادیکال‎های آزاد است.
دکتر چن توضیح می‎دهد که HII ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار مانع عمل میتوکندری یا "نیروگاه" سلولی می‌شود و این به نوبۀ خود مانع از تولید مقادیر کافی آنتی‎اکسیدان‌ها می‎گردد که در نتیجه رادیکال‎های آزاد امکان انباشته شدن پیدا کرده مسبب آسیب دیدن سلول‎های مغزی می‎شوند.
محققان معتقدند که یافته‎های آنها دلیل دیگری برای لزوم ترک سیگار از سوی مادران باردار به دست می‎دهد، و عنوان می‎کنند که ترک سیگار هر قدر زودتر صورت گیرد، بهتر است.
دکتر چن می‎گوید، "آنچه ما بسیار از نزدیک مشاهده کردیم این است که برای پیشگیری از صدمه دیدن بچه، مادران باید سیگار را ماه‎ها یا حتی سال‎ها پیش از باردار شدن ترک کنند، زیرا سیگار کشیدن به کیفیت تخمک‎های آنها حتی پیش از بارور شدن آسیب می‎زند."
تیم تحقیق در صدد بررسی این موضوع است که آیا برای کاهش اثرات منفی ناشی از این روند استفاده از آنتی‌اکسیدان‎ها کاربرد دارد. مطالعۀ پیشین از سوی این تیم نشان داده است که یک آنتی‎اکسیدان به نام ال – کارنیتین عملکرد کلیه و سیستم تنفسی را در بچه موش‌های متولد شده از مادران قرار گرفته در معرض دود سیگار در طول بارداری بهبود می‎بخشد.
دکتر چن می‎گوید، "قدم بعدی استفاده از چنین درمانی برای بهبود فرجام عملکردی در بچه‎های متولد شده از مادران سیگاری است."
دکتر چن می‎گوید:
"پیام برای عموم مردم این است که اگر خواهان فرزندی سالم هستید، نیاز به آن دارید که مدت‎ها پیش از برنامۀ باردار شدن دست از کشیدن سیگار بردارید."

Source:
Maternal smoking may lead to cerebral palsy in offspring
By Honor Whiteman
Published Mon 9 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.