دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان پستان

اخبار سرطان سینه

ترجمه دکتر شهریار عباسیان

بر مبنای دستورعمل تازة سرطان سینه از سوی انجمن آمریکایی سرطان (ACC) که در JAMA منتشر شده است، خانم‌ها باید فرصت انجام غربالگری سالانه برای سرطان سینه را از سن 40 سالگی داشته و نیز مجاز باشند که بعد از 55 سالگی این کار را ادامه دهند. این دستورعمل‌های جدید بر اساس جامعة آماری و انجمن بیماران مبتلا به سرطان سینه است.
ACC  دستورعمل تازه را برای غربالگری سرطان سینه توصیه می‌کند. در اولین به روزرسانی اساسی از سال 2003، ACC  توصیه کرد که زنان دارای ریسک متوسط سرطان سینه آزمایش‌های غربالگری منظم ماموگرافی را در سنین پایین‌تر از سن 45 سالگی آغاز کنند و زنان 55 ساله و یا پیرتر باید این آزمایش‌ها را به جای هر سال دو سال یک بار انجام دهند اما با امکان ادامة سالانة آن.
مرگ و میر زنان ناشی از سرطان سینه بطور پیوسته از سال 1990 میلادی به دلیل پیشرفت علم پزشکی در تشخیص و درمان این نوع بیماری کاهش یافته است.
غربالگری سالانه از 45 تا 54 سالگی
توصیه‌های جدید بر اساس یافته‌های شمار زیادی از مطالعات در مورد فواید و مضرات غربالگری برای استفاده در یک بستر بالینی طراحی شده‌اند.
حقایق اجمالی مربوط به غربالگری سرطان سینه
در سال 2013، 7/65٪ زنان آمریکایی مورد غربالگری سرطان سینه قرار گرفتند.
بالاترین درصد زنان قرار گرفته در معرض غربالگری سرطان سینه با 71٪ مربوط به سنین 50 تا 64 سال بود.
6/56٪ زنان در سنین 75 سال و بالاتر مورد غربالگری قرار گرفتند.
سرطان سینه دومین علت مرگ و میر بعد از سرطان ریه در زنان آمریکایی است.
تشخیص زودهنگام این بیماری در موفقیت درمان سرطان سینه بسیار ضروری و مؤثر است.
آزمایش‌ها و غربالگری لازم سالانه از سن 45 تا 54 سالگی
توصیه‌های جدیدی مبتنی بر یافته‌هایی است که از مطالعات انجام شده در زمینة به تعادل رسیدن فواید و مضرات غربالگری سالیانه و طراحی روشی برای استفاده خودبالینی به دست آمده است.

حقایقی در مورد غربالگری سن ابتلا به سرطان سینه
در سال 2013 حدود 65.7 درصد از زنان آمریکایی در طرح غربالگری سن ابتلا به سرطان سینه شرکت کردند.
بیشترین زنان مبتلا به این بیماری که حدود 71 درصد بودند سنی بین 50 تا 64 سال داشتند.
56.6  درصد زنان سن 75 و یا بیش از این را داشتند.
در مورد ماموگرافی بیشتر بدانیم:
این دستور العمل و راهبردها به شرح زیر است :
1.     برای سنین 40 تا 44 سالگی انجام این آزمایش‌ها و حضور در غربالگری اختیاری است.
2.     آزمایش‌های منظم ماموگرافی از سن 45 سالگی.
3.    آزمایش‌های سالیانه برای زنان سن 45 تا 54 ساله
4.    آزمایش هر دو سال یک‌بار به اضافه ادامه دادن انجام آزمایش‌های سالیانه.
5.    ادامة آزمایش برای زنان تا ده سال یا بیشتر بعد از بهبود و رسیدن به سلامتی.
6.    کلینیک تخصصی بیماران سرطانی سینه ابتلا به این بیماری را در هر سنی احتمال می‌دهد اما بیشترین احتمال برای ابتلا به این بیماری در سن 40 سالگی و سنین بعد از آن است.
7.    زنان با توجه به میانگین سن 40 سالگی در ابتلا به سرطان سینه باید در این مورد دقت کنند تا به این بیماری دچار نشوند. آنها باید به اطلاعاتی که در مورد عوامل خطر، چگونگی کاهش ابتلا، مزایا و مضرات و محدودیت‌های آزمایش‌های ماموگرافی مداوم آگاه شوند.
8.    زنان باید از سابقة پزشکی خود و خانواده که در یک درمانگاه انجام شده آگاهی داشته باشند تا بتوانند بفهمند که در اثر گذشت زمان آیا تغییری در وضعیت سلامتی آنها به وجود آمده یا خیر.
9.    جنبة منفی ماموگرافی و آزمایش شامل تشخیص بیماری و بعضی نتایج مثبت کاذب شایع است. هردوی آنها می‌تواند به مداخلات غیر ضروری از قبیل بیوپسی و یا معالجه سرطانی شود که اگر تشخیص داده نمی‌شد پیشرفت نمی‌کرد.
10.    هدف از این توصیه‌ها که توسط آی سی اس ارائه شده به حداقل رساندن مرگ و میر زنان ناشی از سرطان سینه توسط انجام آزمایش و شرکت در غرباگری است.
11.    زنان باید بدانند که مضرات و فواید این آزمایش‌ها یکسان است و تصمیم‌گیری برای انجام یا عدم انجام آن برای بسیاری از زنان سخت است و گاهی ممکن است تصمیمات درستی نگیرند.

نتیجة آن به شرح زیر است :
هدف از این دستورالعمل جدید این است که انعطاف‌پذیری زنان برای شروع انجام این آزمایش‌ها بالا رفته و این کار را انجام دهند. در مقالة دکتر نانسی از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد و دکتر پپس از بیمارستان زنان بریگهام ماساچوست آمده که زنان حدود سن 45 سال به طور متوسط احتمال مبتلا شدن به بیماری سرطان سینه را دارند که این خطر در زنان سنین 55 ساله بیشتر بوده که باید آزمایش‌ها دوسالانه و همچنین آزمایش‌های سالانه یاد شده را انجام دهند.
آنها اعتقاد دارند که از زنان مسن تر که امید به زندگی آنها کمتر از ده سال می‌باشد نباید آزمایش‌های غربالگری را انجام دهند.
در مقابل با نظر آی سی اس انجمن / USPSTF  نظر متفاوتی دارند و آن هم این است که غربالگری و انجام این آزمایش‌ها تنها برای زنان در سنین بین 50 تا 74 انجام شود و برای زنان سن 40 تا 49 سالگی روتین و ایده‌آل نیست./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.