دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مجاورت با ترافیک خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد

اخبار آلودگی هوا و آب

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

بیماری زوال عقل ده‌ها میلیون نفر را در جهان آزار می‌دهد. ریسک‌فاکتورهای شایع بیماری شامل سن، تاریخچة خانوادگی و ژنتیکی هستند. اما مطالعة جدید یک ریسک فاکتور اضافی را مطرح می‌کند که می‌تواند بر شانس توسعة زوال عقل تأثیر داشته باشد: زندگی در معرض ترافیک!
زوال عقل توصیف‌گر طیفی از بیماری‌های مغزی است که به شکل پیش‌رونده‌ای به از دست رفتن عملکرد شناختی منجر می‌شوند. این بیماری به تعقل، حافظه، رفتار و توانایی انجام وظایف روزمره آسیب می‌زند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می‌دهد که در حال حاضر 47.5 میلیون نفر بیمار مبتلاء به زوال عقل در سراسر جهان زندگی می‌کنند.
شایع‌ترین ریسک فاکتورهای این بیماری سن، تاریخچة خانوادگی و پس‌زمینة وراثتی است. در حالی که این عوامل خارج از حیطة کنترل فرد هستند، برخی ریسک فاکتورهای اضافی نیز وجود دارد که می‌توان آنها را تحت کنترل قرار داد. این عوامل شامل اجتناب از ضربه به سر و دیگر وضعیت‌های منجر به آسیب دیدن رگ‌های خونی نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت و کلسترول بالا است.
پژوهش جدید ویژگی تازه‌ای را که می‌تواند بر شانس توسعة زوال عقل مؤثر باشد، مطرح می‌کند: زندگی در مجاورت جاده‌ها و خیابان‌های خیلی شلوغ نظیر شاهراه‌ها و بزرگراه‌ها.

بررسی ارتباط مجاورت با شاهراه‌ها و زوال عقل
محققان بهداشت عمومی اُنتاریو در کانادا – با همکاری چندین دانشگاه و بهداشت کانادا – به بررسی ارتباط میان زندگی در مجاورت بزرگراه‌های شلوغ و شیوع زوال عقل پرداختند.
نتایج مطالعه در لنست / The Lancet منتشر شده است.
به طور خاص، تیم تحقیق به رهبری دکتر هونگ چن / Hong Chen به بررسی سه بیماری تباهی‌آور سیستم عصبی پرداخت: زوال عقل، بیماری پارکینسون و مالتیپل اسکلروزیس (MS).
انگیزة انجام این مطالعه تحقیق پیشین بود که زندگی در مجاورت راه‌های اصلی را به اثرات منفی بر شناخت ساکنان این مناطق مرتبط کرده بود. برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که مجاورت با ترافیک و عوارض جانبی آن نظیر سر و صدا و آلودگی هوا، ممکن است محرک آسیب‌شناسی تباهی عصبی باشد.
در این مطالعة جدید، محققان کانادایی در مجموع 6.6 میلیون نفر از ساکنان اُنتاریو در سنین 20 تا 85 سال را در زمانی متجاوز از یک دهه، در فاصلة سال‌های 2001 تا 2012 مورد پیگیری قرار دادند.
تیم تحقیق از کُد پستی برای تعیین مجاورت نمونه‌ها با بزرگراه‌های اصلی استفاده کرد. محققان همچنین برای تعیین ابتلاء نمونه‌ها به زوال عقل، بیماری پارکینسون و MS در طول سال‌های انجام مطالعه از گزارش‌های پزشکی مربوط به آنها استفاده کرد.
تقریباً همة (95 درصد نمونه‌ها) در فاصلة تقریبی یک کیلومتری بزرگراه‌ها زندگی می‌کردند. در طول یک دورة زمانی ده ساله محققان به 243611 مورد زوال عقل، 31577 مورد بیماری پارکینسون و 9247 مورد MS برخوردند.

از هر 10 مورد زوال عقل یک مورد را می‌توان به مجاورت با ترافیک نسبت داد
محققان ارتباطی میان زندگی در مجاورت ترافیک سنگین و ابتلاء به بیماری پارکینسون و MS نیافتند. در هر حال، این نکته مشخص شد که زوال عقل در میان مردمی که در مجاورت مسیرهای پررفت و آمد زندگی می‌کنند شایع‌تر است.
مطالعه نشان داد که 1 مورد از هر 10 مورد زوال عقل در میان ساکنان مناطق با فاصلة 50 متری جاده‌های اصلی می‌تواند به مجاورت با ترافیک نسبت داده شود. به علاوه، هر قدر فاصلة افراد با مسیرهای پر رفت و آمد بیشتر باشد، ریسک ابتلاء به زوال عقل در آنان کمتر است.
در حدود 7 تا 11 درصد موارد زوال عقل قابل استناد به مجاورت با راه‌های اصلی بود.
ریسک مزبور با افزایش فاصلة محل زندگی افراد از مسیر اصلی کاهش می‌یابد. نتایج نشان می‌دهد که ریسک زوال عقل برای افرادی که در فاصلة 60 متری بزرگراه‌های اصلی زندگی می‌کنند 7 درصد بیشتر است. این ریسک برای افرادی که در فاصلة 50 تا 100 متری بزرگراه‌های اصلی زندگی می‌کنند به 4 درصد و برای آنها که در فاصلة 101 تا 200 متری بزرگراه‌ها زندگی می‌کنند به 2 درصد کاهش می‌یابد و در مورد کسانی که این فاصله در موردشان بیش از 200 متر است افزایشی نشان نمی‌دهد.
دکتر چن و تیمش همچنین به وجود ارتباطی میان مجاورت درازمدت با دو آلوده کنندة شایع – دی‌اکسید نیتروژن و ریزذرات معلق – و شیوع زوال عقل پی بردند.
اگرچه ارتباط میان زوال عقل و مجاورت با مسیرهای شلوغ وقتی محققان مطالعه را با دو عامل مزبور تنظیم کردند، تضعیف شد، این ارتباط به صورت کامل برای اثر مجاورت با مسیر محاسبه نشد. این نشان می‌دهد که دیگر آلوده‌کننده‌ها یا حتی عواملی مثل سر و صدا می‌توانند در این مورد نقش داشته باشند.

یافته‌ها "نگرانی اساسی برای سلامت در سطح جهانی را مطرح می‌کند"
قدرت این مطالعه شامل مقیاس گستردة آن و همچنین دسترسی محققان به مشروح اطلاعات مربوط به سابقة پزشکی نمونه‌ها در یک بازة زمانی بیش از ده سال است. مطالعه همچنین برای عواملی شامل موضعیت اقتصادی اجتماعی، تحصیلات، شاخص تودة بدنی و مصرف دخانیات نیز تنظیم شده است.
محدودیت‌های مطالعه شامل طبیعت مشاهد‌ه‌ای آن است که بدین معنی است که مطالعه قادر به ارائة رابطة علت و معلولی نیست. به علاوه مجاورت با آلودگی بر اساس کد پستی تعیین شد، بنابراین مطالعه نمی‌تواند مقدار مجاورت با آلودگی را که هر نمونه با آن مواجه بوده است لحاظ کند.
محققان اهمیت مطالعة خود را در پرتو شیوع رشد یابندة زوال عقل برجسته می‌کنند، و نیز محدودیتی که محققان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در تعیین علل و پیشگیری از این مورد با آن مواجه هستند.
دکتر هونگ چن می‌گوید: "مطالعة ما نشان می‌دهد که مسیرهای شلوغ می‌توانند منبعی از استرس‌زاهای محیطی باشند که می‌توانند آغاز زوال عقل را افزایش دهند. افزایش رشد جمعیت و شهرنشینی بسیاری از مردم را در معرض ترافیک سنگین و گسترش مجاورت با ترافیک و نرخ افزایش یابندة زوال عقل قرار داده است. حتی تأثیر اندک ناشی از مجاورت با مسیرهای اصلی می‌تواند مردم را زیر مشکلات مرتبط به سلامت قرار دهد. تحقیقات بیشتر برای فهم این ارتباط مشخصاً در مورد اثرات جنبه‌های مختلف ترافیک نظیر آلودگی هوا و سر و صدا مورد نیاز است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.