دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نانوذرات خودتنظیم‌گری که فقط در حد کشتن سلول‌های سرطانی گرما ایجاد می‎کنند

نانوذرات، نانوذرات مغناطیسی، هیپرتراپی، گرمادرمانی، سرطان، سلول سرطانی، کبالت، زینک، کرومیوم، حرارت کوری، دمای کوری، بیولوژی، ریزذرات، تکنولوژِی نانو، نانوفناوری

تست‌های آزمایشگاهی عنوانگر این موضوع هستند که نانوذرات خودتنظیم‌گر دارای "سمیت پایینی" برای سلول‎های سالم بوده‎اند

اخبار نوآوری پزشکی

• دکتر کاترین پادوک، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هامیک رادیان

محققان نوع تازه‌‏ای از نانوذرات را توسعه داده‎اند که به خود امکان می‎دهد تا حدی گرم شود که فقط سلول‌های سرطانی از بین بروند و در عین حال به حدی گرم نمی‎شود که به بافت سالم آسیب وارد گردد.
در گزارش مربوط به این پیشرفت حادثه‎ساز که اخیراً در نشریۀ "نانومقیاس" منتشر شد، محققان "دانشگاه سوری" در پادشاهی متحد (بریتانیا) و "دانشگاه تکنولوژی دالیان" در چین تشریح می‎کنند که چگونه نانوذرۀ خودتنظیم‎گر را توسعه داده و تست کرده‎اند.
نانوفناوری (نانوتکنولوژی، فناوری ریزذرات) به دانشمندان امکان می‎دهد تا مواد را در سطح اتم‎ها و مولکول‎ها در مقیاسی که با نانومتر (یک میلیاردیم متر) اندازه‎گیری می‎شود، دستکاری کنند. این مقیاسی است که در آن اغلب واحدهای پایه‎ای بیولوژی و زندگی عمل می‎کنند. برای مثال، یک رشتۀ DNA 2 نانومتر ضخامت دارد.
هیپرترمی یا گرمادرمانی نوعی درمان است که از گرما برای کوچک و نابود کردن تومورها بدون آسیب رساندن به بافت سالم استفاده می‎کند. کاربرد این نوع درمان گسترده نیست، و در اغلب موارد به عنوان درمان کمکی در کنار سایر درمان‎ها مثل اشعه درمانی و شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد.
وقتی که در حدود 30 سال پیش گرمادرمانی به عنوان یک شق مطرح شد اشتیاق زیادی در جامعۀ پزشکی پدید آورد.
به هر جهت بر اثر بروز مشکلات عملی علاقه به گرمادرمانی خیلی زود فروکش کرد. مشکلات مزبور از جمله شامل دشواری کنترل دقیق دمای بافت هدف بود.

طیف بهینۀ دما
محققان مطالعۀ جدید توضیح می‎دهند که دمای بهینه برای هیپرترمی که مــناسب درمان مؤثر سرطان باشد بین 42 تا 45 درجۀ سانتی‎گراد است. حفظ دما در این محدود می‎تواند سلول‎های سرطانی را بدون آسیب زدن به بافت سالم تضعیف کرده یا از بین ببرد.
نویسندۀ ارشد مطالعه پروفسور ریوی سیلوا / Ravi Silva، سرپرست "انستیتو تکنولوژی پیشرفته" در دانشگاه سوری توضیح می‎دهد، "اگر ما برای درمان سرطان، دما را در سطحی آن اندازه بالا که برای کشتن سرطان کافی باشد و آن اندازه پایین که به بافت سالم آسیب نرسد، نگه داریم، این کار باعث پیشگیری از بروز عوارض جانبی جدی درمان حیاتی خواهد شد."
نانوذرات مغناطیسی ذرات ریزی هستند که برای مثال با گرفتن حرارت به یک میدان مغناطیسی پاسخ می‎دهند. محققان به پتانسیل این ذرات برای استفاده در هیپرترمی سرطان پی برده‎اند. آنها را می‎توان به سمت اهداف خاص درون بدن روانه کرد و سپس با استفاده از یک میدان مغناطیسی در خارج از بدن به گرم کردن آنها پرداخت.
به هر جهت این مشکل که چگونه باید حرارت را به گونه‎ای کنترل کرد که نانوذرات به تخریب بافت سالم نپردازند به جای خود باقی است. آیا راهی برای دستکاری در ترکیبات مغناطیسی نانوذرات برای تحقق هدف مزبور وجود دارد؟

‘تغییر دهندۀ بازی’ برای گرمادرمانی
در مطالعۀ خود تیم تحقیق توضیح می‎دهد که چگونه اضافه کردن کرومیوم (Cr) به نانوذرات فریت از نظر شیمیایی پایدار کبالت - زینک (Co-Zn) نانوذرۀ فریت Zn-Co-Cr ایجاد کرد که دارای ویژگی مورد نظر است.
وقتی نانوذرۀ جدید به دمــای 45 درجۀ سانتی‎گراد می‎رسد خاصیت مغناطیسی کردن خود را از دست می‎دهد، به شکلی که حتی در صورت وجود میدان مغناطیسی، این نانوذره گرم‎تر نمی‎شود. جزء مزبور به نام "دمای کوری" مواد شناخته می‌شود.
همچنان که نویسندۀ رهبر مطالعه پروفسور وای ژنگ / Wei Zhang از دانشگاه تکنولوژی دالیان توضیح می‎دهد، "با ساختن مواد معناطیسی دارای افت حرارت کوری در طیف دمای هیپرترمی، می‎توان داروهای خودتنظیم‌گر تولید کرد." این باعث از بین رفتن نیاز به "سیستم ناکارآمد پایش و کنترل حرارت می‎شود."
نویسندگان مطالعه اشاره می‎کنند که تست‌های آزمایشگاهی عنوانگر این موضوع هستند که نانوذرات خودتنظیم‌گر دارای "سمیت پایینی" برای سلول‎های سالم بوده‎اند.
پروفسور ریوی سیلوا می‎گوید، "این روش به طور بالقوه تغییر دهندۀ قاعدۀ بازی در راه درمان مردم مبتلا به سرطان است."

برای آشنایی بیشتر با نانوتکنولوژی مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
نگاهی به نانوتکنولوژی یا فناوری ریزذرات

Source:
'Self-regulating nanoparticles' can be made just hot enough to kill cancer
By Catharine Paddock PhD
Fact checked by Jasmin Collier
Published Wed 25 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.