دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تست جدید HIV پنهان را با دقت بیشتر کشف می‎کند

اخبار اچ آی وی / ایدز AIDS / HIV


• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

محققان با طراحی یک تست دقیق‎تر، مقرون به صرفه و دارای قابلیت کشف مقدار ویروس باقی مانده در بدن انسان، یک قدم دیگر به درمان کامل HIV نزدیک‎تر شده‌اند.
بزرگ‎ترین چالش محققانی که سخت درگیر کار بر روی درمان ویروس HIV بوده‎اند، کشف ویروس پس از انجام درمان ویروسی بوده است. HIV قادر است تا در سطوحی که برای شناسایی دشوارند در سلول‎های ایمنی "مخفی" شود.
درمان‎های کنونی ضد HIV عفونت ناشی از این ویروس را تا حد میزان غیر قابل کشف ویروس سرکوب می‎کنند، اما این ویروس می‎تواند به حالت خفته در سلول‎های CD4 T – که سلول‎های T یا سلول‎های کمکی T نیز نامیده می‎شوند - باقی بماند. 
سلول‎های CD4 T لنفوسیت‎ها یا گلبول‎های سفید خون هستند که نقشی کلیدی در محافظت از بدن در برابر عفونت دارند. سلول‎های T به بدن "هشدار" می‎دهند که عفونتی در بدن وجود دارد، و بدین وسیله پاسخ ایمنی را فعال می‎کنند. وقتی بدن به ویروس HIV مبتلا می‎شود، این ویروس سلول‎های مزبور را برای تکثیر و گسترش مورد استفاده قرار می‎دهد.
توانایی ویروس HIV برای پنهان ماندن در "مخزن" سلول‎های CD4 مانع اصلی در یافتن راه علاج برای این عفونت بوده است؛ وقتی درمان ضد ویروسی در بیمار شروع می‎شود، این موضوع بسیار اهمیت پیدا می‎کند که بتوانیم بگوییم چه مقدار از ویروس هنوز در بدن باقی است و اینکه آیا ویروس می‎تواند به تکثیر خود ادامه دهد.
اغلب تست‎های موجود برای کشف این عفونت مقرون به صرفه نیستند و به زمان زیادی نیز نیاز دارند. در دسترس‎ترین تست موجود "سنجش کمّی پیامدهای ویروسی" یا Q-VOA است. این تست برای انجام به مقادیر زیادی خون و کار بسیار زیاد نیاز دارد و بسیار هم گران است. به علاوه این امکان نیز وجود دارد که Q-VOA مقدار ویروس باقی مانده در بدن را زیر میزان واقعی تخمین بزند.
اما اکنون، محققان دانشکدۀ تحصیلات تکمیلی بهداشت عمومی دانشگاه پیتزبورگ در پنسیلوانیا اعلام می‎کنند که آنها دارند با یک روش بررسی سریع‎تر، آسان‎تر، کم‎هزینه‎تر و باکیفیت‎تر در مورد تعیین مخفی بودن یا نبودن HIV در سلول‎های CD4 از راه می‎رسند.
مطالعۀ اخیر - که در نشریۀ نیچر مدیسین / Nature Medicine منتشر شده است - تست جدید را که محققان به نام "تست TZA" مسمی کرده‎اند تشریح می‎کند.

تست جدید چطور کار می‎کند
نویسندۀ ارشد مطالعه دکتر فالگیونی گوپتا / Phalguni Gupta، پروفسور و معاون ریاست بخش بیماری‎های عفونی و میکروبیولوژی بهداشت عمومی پیتزبوزگ در مورد انگیزه‎های خود و همکارانش در ارائۀ این تست توضیح می‎دهد:
"در سطح جهان کوشش‎های بسیاری برای معالجۀ افراد دچار HIV از طریق یافتن راه‌هایی برای از بین بردن این ذخیرۀ پنهان ویروس صورت می‎گیرد که علی‎رغم استفاده از بهترین درمان‎های ما لجوجانه در بیماران باقی می‎ماند. اما کوشش‎های مزبور در صورتی که ما تست‎های حساس و به اندازۀ کافی عملی برای اینکه دکترها را از معالجۀ کامل بیمار مطلع کنند، نداشته باشیم، به جایی نخواهد رسید."
تست TZA از طریق کشف ژنی کار می‎کند که وقتی فعال می‎شود که جزء تکثیرکنندۀ HIV وجود داشته باشد.
تست TZA در طول 7 روز نتیجه را اعلام می‎کند، در حالی که این زمان در تست Q-VOA چهارده روز است، و در عین حال هزینۀ تست جدید یک‎سوم هزینۀ تست Q-VOA است. به علاوه، این تست به میزان کمتری از خون و سلول‎ها نیاز دارد.
نکتۀ مهم اینکه تست TZA نشان داده است، در افرادی که پیشتر به نظر می‎رسید که تقریباً به طور کامل در مورد HIV معالجه شده‎اند، مقدار ویروس باقی مانده در بدن آنها تقریباً 70 درصد بیشتر از آن چیزی است که تست‎های پیشین قادر به کشف آن بوده‎اند.
محققان می‎نویسند، از آنجا که تست TZA به مقدار کمتری سلول نیاز دارد، در عین حال می‎تواند برای کشف HIV در کودکان و همچنین بافت‎هایی که HIV در آنها پنهان باقی می‎ماند نیز مفید باشد.

Source:
medicalnewstoday.com
New test detects latent HIV more accurately, moves closer to cure
Written by Ana Sandoiu
Published: Tue 30 May 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.