plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

استرس باعث افزایش مشکلات پوستی دانشجویان می‌شود

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه هامیک رادیان

بر مبنای یک مطالعة دانشجویی منتشر شده در اکتا درماتونورولوجیکا، استرس روانی تشدید یافته می‌تواند مشکلات پوستی واقعی اما نه جوش‌ها را، تشدید کند.
دوران دانشجویی می‌تواند یک دورة زمانی استرس روانی مشدد باشد، مخصوصاً با کمپلکس فشارهای اجتماعی، آکادمیک و مالی که دانشجویان امروزی با آنها مواجه هستند.
مطالعات پیشین پیوندی میان استرس و نشانگان پوستی را مطرح کرده‌اند اما آن مطالعات با محدودیت نمونه‌های اندک بیمار و عدم کاربرد ابزارهای استاندارد شده روبرو بودند.
بنا به نظر نویسندة مرتبط دکتر جیل یوسوپوویچ، رییس دپارتمان پوست در دانشکدة پزشکی کاتز در دانشگاه تمپل (LKSOM) و مدیر مرکز خارش تمپل، آنها همچنین متمایل به روایت طبیعت یا تمرکز روی یک بیماری خاص پوستی بودند.
محققان LKSOM و تمپل بر آن شدند تا ارتباط میان استرس روانی وارد شده و میزان شیوع نشانگان مختلف پوستی را در یک نمونة انتخاب تصادفی بزرگ دانشجویان در حال تحصیل، مورد بررسی قرار دهند.
این مطالعة مقطعی در سه ماهة پاییز سال 2014 در دانشگاه تمپل انجام شد. در مجموع 5000 دانشجوی در حال تحصیل برای پر کردن یک پرسشنامة وب‌-بنیان دعوت شدند که در آن آنها استرس روانی مشاهده شده از سوی خود و هر نوع مشکلات پوستی را گزارش می‌دادند.
اندازة نهایی نمونه‌ها شامل 422 دانشجو بود که سپس به سه گروه تقسیم شدند: استرس اندک، استرس متوسط و استرس شدید.
دانشجویانی که سطوح بالای استرس را گزارش دادند به طور معنی‌داری اغلب بیشتر از خارش (خارش پوستی)؛ آلوپسی (ریزش مو)؛ تکه‌های چرب و مومی شکل و یا پوسته پوسته بر روی پوست سر؛ تعریق (عرق کردن شدید)؛ فلسی شدن پوست؛ اُنیکوفاژیا (گاز گرفتن ناخن‌ها)؛ راش‌های پوستی در ناحیة دست؛ و تریکوتیلومانیا (کندن مو) رنج می‌بردند.
ارتباط معنی‌داری میان سطوح استرس روانی احساس شده و وجود جوش، راش‌های خشک / دردناک، زگیل و دیگر راش‌های صورت، یافت نشد.
آکادمی آمریکایی پوست توضیح می‌دهد که آلوپسی معمولاً به سبب علل ارثی ایجاد می‌شود اما می‌تواند نتیجة شماری از عوامل محیطی شامل فقدان مواد غذایی و مصرف برخی داروها شامل برخی از آنها که برای افسردگی یا ایجاد توازن هورمونی به کار می‌روند، باشد.
بنا به نظر آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده (AAFP) خارش، یک ترم پوششی برای شماری از وضعیت‌های پوستی شامل برخی انواع اگزما و ورم پوستی است. خارش با هیستامین که در خلال پاسخ آلرژیک آزاد می‌شود، همراهی می‌گردد، اما می‌تواند بازتاب یک بیماری سیستمیک نهفته باشد. خارش اغلب اوقات با التهاب پوست، وضعیت‌های خشک یا داغ، تأخیر گردش خون شاهرگ پوستی و عوامل استرس‌زای پسیکولوژیک تشدید می‌شود.
محدودیت‌های مطالعه شامل نرخ پاسخ پایین و این واقعیت بود که هیچ برآورد فیزیکی بر روی پاسخ دهندگان انجام نشد.
با وجود این نتایج مطالعه آنقدر برای درماتولوژیست‌ها مهم به نظر می‌رسد که آنها بیماران در سن تحصیل را مورد درمان قرار دهند.
دکتر یوسوپوویچ می‌گوید: «یافته‌های ما این نیاز را برای ارائه دهندگان خدمات سلامت / پوست مطرح می‌کند که از این بیماران در مورد سطوح استرس روانی دریافت شده از سوی آنان بپرسند. شعله‌ور شدن بیماری و یا تشدید آن در حالی که درمان در زمینة افزایش استرس ممکن است لزوماً منعکس کنندة شکست درمان نیست.»
دکتر یوسوپوویچ اضافه می‌کند که مداخلات درمانی غیر دارویی را باید برای بیمارانی که دچار مشکلات پوستی و سطوح افزایش یافتة استرس روانی هستند، در نظر گرفت.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده