plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

آووکادو و آجیل چطور باعث تقویت هوش می‌شوند؟

کلسترول LDL، مغز، هوش، تغذیه، آووکادو، آجیل، شبکه تئجه دورسال، شبکه توجه پشتی، تقویت هوش، ساامندان، ریسک بیماری قلبی، شناخت

اگر ما بخواهیم مداخلات تغذیه‎ای را که بر تقویت عملکرد شناختی مغز مؤثر هستند توسعه دهیم، نیازمند فهم راه‎هایی هستیم که این مواد مغذی توسط آنها بر مغز تأثیر می‎گذارند

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

محققان دانشگاه ایلی‎نویز در اوربانا - کمپین پی برده‎اند که میزان بالاتر اسیدهای چرب تک‎حلقه‎ای (MUFAs) در خون با افزایش میزان کلی هوش در سالمندان پیوستگی دارد.
نویسندۀ رهبر مطالعه، آرون کی. بربی / Aron K. Barbey، استاد روان‌شناسی در این دانشگاه و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "نوروایمج / Neuroimage" منتشر کرده‎اند.
MUFAs مولکول‌های چربی هستند که در طیفی از غذاها شامل روغن زیتون، آووکادو، روغن کانولا، و مجموعه‎ای از دانه‎های خوراکی و آجیل‎ها وجود دارند.
MUFAs چربی‎های سالم تلقی می‎شوند، زیرا ریسک بیماری قلبی و سکته مغزی را از طریق کمک به پایین آمدن سطح کلسترول LDL در خون کاهش می‎دهند.

MUFAs و مغز
برای مطالعۀ جدید، پروفسور بربی و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند که دامنۀ فواید MUFAs شامل مغز نیز می‎شود یا خیر.
پروفسور بربی می‎گوید: "هدف مطالعۀ ما پی بردن به این موضوع است که چگونه مواد غذایی می‎توانند برای تقویت عملکرد شناختی مغز به کار روند و نیز بررسی راه‎هایی است که توسط آنها مواد غذایی می‎توانند بر سازماندهی عملکردی مغز انسان تأثیر بگذارند."
وی در ادامه توضیح می‎دهد: "این موضوع مهم است زیرا اگر ما بخواهیم مداخلات تغذیه‎ای را که بر تقویت عملکرد شناختی مغز مؤثر هستند توسعه دهیم، نیازمند فهم راه‎هایی هستیم که این مواد مغذی توسط آنها بر مغز تأثیر می‎گذارند."
مطالعه شامل 99 فرد پیر بود. از هر نمونۀ حاضر در مطالعه نمونۀ خون گرفته شد و برای طیف گسترده‎ای از مواد غذایی مورد آنالیز قرار گرفت.
پروفسور بربی می‎نویسد:  "از نظر تاریخی رویکرد بر تغذیۀ شخصی متمرکز شده بود. اما ما می‎دانیم که مصرف مواد غذایی بستگی به مادۀ غذایی خاصی ندارد و بیشتر بازتاب دهندۀ الگوهای گسترده‎تر غذایی است."
تمامی سوژه‎های مطالعه در عین حال تست‎های هوش عمومی را انجام دهند. آنها در عین حال تحت اسکن MRI مغزی قرار گرفتند، که به محققان امکان می‎داد تا فعالیت مغز را در برخی شبکه‏های مغزی اندازه‎گیری کنند.

شبکه توجه دورسال و هوش
آنالیز مطالعه نشان داد که هوش کلی با یک ناحیۀ خاص مغز به نام شبکۀ توجه دورسال (پشتی) مرتبط است، و این شبکه نقشی کلیدی در حل مسائل و توجه معطوف به هدف دارد.
به طور مشخص‌تر محققان پی بردند که هوش کلی فرد تحت تأثیر قابلیت گرایش جهان کوچکی در شبکۀ توجه دورسال قرار دارد - که به این معنی است که اتصالات سلول‎های عصبی در این شبکه چقدر خوب سازماندهی شده باشند.
نکتۀ جالب توجه اینکه مطالعه آشکار کرد، افراد بزرگسال دارای سطح بالاتر MUFA در خون خود "گرایش جهان کوچک بیشتری را در شبکۀ توجه دورسال" نشان می‎دهند، و تیم تحقیق ارتباطی میان سطح بالاتر MUFA و هوش کلی بیشتر مشاهده کرد.
در مجموع محققان معتقدند که یافته‎های آنها عنوانگر این نکته است که افزایش مصرف MUFAs راهی برای تقویت شناخت است.
بربی می‎گوید: "نتایج مطالعۀ ما می‎گوید که اگر ما می‏خواهیم ارتباط میان MUFAs و هوش کلی را بفهمیم، نیاز به آن داریم که شبکۀ توجه دورسال را در محاسبات خود لحاظ کنیم. این بخشی از مکانیسم اصلی است که ارتباط آنها را تقویت می‎کند."
وی اضافه می‎کند: "توانایی برای ارتباط دادن اثرات شناختی مفید به ترکیبات خاص شبکۀ مغزی در حال حاضر وجود دارد."
آرون کی. بربی می‎گوید:
"این مکانیسم‌هایی را در اختیار ما قرار می‎دهد که توسط آنها تغذیه بر هوش تأثیر می‎گذارد و انگیزش نویدبخشی در مورد مسیرهای جدید تحقیقات آینده در علم اعصاب شناخت تغذیه به وجود می‎آورد."

Source:
How avocados and nuts could boost intelligence
By Honor Whiteman
Published: Fri 8 Sep 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده