دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

طاسی و خاکستری شدن زودهنگام مو را می‎توان ریسک فاکتورهای بیماری شریان کرونری تلقی کرد

یافته‎های جدید نشـــان می‎دهد که الگوی طاسی مردانه و داشتن موی خاکستری پیش‎رس مردان زیر 40 سال را در خطر بیماری قلبی قرار می‎دهد. در واقع، این مردان پنج بار بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند، که این نشانگر ریسکی بالاتر از چیزی است که بر اثر چاقی مطرح است. فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، سیگار، و عدم فعالیت جسمانی برخی از ریسک فاکتورهای "سنتی" توسعۀ بیماری قلبی هستند که در سطح ایالات متحد آمریکا علت پیشتاز ایجاد مرگ و میر در میان مردم محسوب می‎شود. اما تحقیق جدید عنوان می‎کند که دو ریسک فاکتور جدید را باید به فهرست بالا اضافه کرد: الگوی طاسی مردانه و خاکستری شدن پیش از موقع مو.

این داده‎ها عنوان می‎کنند که مکانیسم‏‌های بیولوژیکی همراه با افزایش CAC و میزان بالای فعالیت جسمانی سزاوار ارزیابی بیشتر است

یک مطالعۀ طولانی مدت شامل بیش از 3000 نمونه یافتۀ نامنتظره‎ای دارد: مردان سفیدپوستی که بیش از 7 ساعت در طول هفته به ورزش می‎پردازند در بالاترین میزان ریسک ابتلا به کلسیفیکاسیون (استخوانی شدن) شریان کرونری قرار دارند. کلسیفیکاسیون شریان کرونری (CAC) اختلالی است که با تشکیل پلاک در رگ‏های اصلی حامل خون به قلب مشخص می‎شود. این اختلال می‎تواند به انبوهی از مشکلات قلبی عروقی شامل تضعیف گردش خون به قلب و از قلب، بسته به شدت تشکیل پلاک در شریان‎ها، منجر شود.

مطالعات پیشین تاکنون به پتانسیل سلول‎های بنیادی برگرفته از مغز استخوان برای درمان نارسایی قلبی پرداخته‎اند، و بنا به گفتۀ آنها تاکنون سلول‎های بنیادی مشتق از بند ناف هرگز به این منظور مورد استفاده قرار نگرفته است

در شرایط حاضر انتظار می‎رود که نیمی از بیماران دچار نارسایی قلبی در طول 5 سال اول پس از تشخیص بیماری جان خود را از دست بدهند، و نرخ بقاء ده ساله کمتر از 30 درصد است. در سطح جهان، آمارها حاکی از آن است که 26 میلیون نفر در شرایط ابتلا به این بیماری به زندگی ادامه می‎‏دهند. در نارسایی قلبی، عضلات قلب ضعیف می‎شود و قلب دیگر نمی‎تواند خون را به شکل مناسب به سراسر بدن پمپاژ کند. نکتۀ نگرانی‎آور این است که نارسایی قلبی در میان مردم ایالات متحد آمریکا در حال افزایش است. تعداد مردم مبتلا به این بیماری اکنون 6.5 میلیون نفر است، و انتظار می‎رود که تا سال 2030 میلادی این رقم 46 درصد رشد داشته باشد.

تحقیق جدید نشان می‎دهد که داشتن خانوادۀ کم‎درآمد در دوران کودکی با بروز دو مشکل قلبی در دوران میانسالی مرتبط است. دو مشکلی که بر این مبنا افزایش می‎یابند شامل افزایش حجم بطن چپ و اختلال دیاستولی است، که هر دو با نارسایی قلبی مرتبطند. مطالعه – انجام شده در دانشگاه تورکو در فنلاند و منتشر شده در JAMA بیماری‎های کودکان – از این عقیده حمایت می‌کند که تلاش برای بهبود سلامت قلب باید محیط خانوادگی کودکان در حال رشد را شامل شود.

افرادی که کمتر از 5 درصد کالری روزانۀ خود را از طریق خوردن صبحانه تأمین می‎کنند در مقایسه با کسانی که صبحانۀ دارای مقادیر بالای انرژی می‎خورند ممکن است در معرض افزایش ریسکی به میزان دو برابر برای ابتلا به اترواسکلروزیس تحت بالینی باشند

انتخاب‎های غذایی بد معمولاً در اوایل زندگی شکل می‎گیرد و اگر بدون تغییر باقی بماند، می‎تواند در ادامۀ زندگی به بیماری قلبی عروقی بالینی منجر شود. عوارض جانبی نخوردن صبحانه در اوایل کودکی ممکن است به شکل چاقی دوران کودکی دیده شود، اگرچه صبحانه‎نخورها عموماً در تلاش برای کاهش وزن هستند، آنها اغلب در ادامۀ روز غذاهای ناسالم بیشتری می‎خورند. چشم‌پوشی از صبحانه می‎تواند باعث ایجاد عدم توازن هورمونی و دگرگونی ریتم شبانه‎روزی شود. صبحانه مهم‎ترین وعده غذای روزانه است و در پرتو شواهد این مطالعه این موضوع به طور کامل اثبات شده است.

یک تحقیق جدید خطر مرگ زودرس را در بیماران دچار تشخیص ابتلاء به افسردگی و بیماری شریان کرونری بررسی کرده است. بیماری شریان کرونری (CAD) شایع‎ترین شکل بیماری قلبی است. و اخیراً مطالعات بیشتر و بیشتر به اثرات اختلال روان‌شناختی یا افسردگی بر خطر مرگ و میر در میان بیماران CAD پرداخته‎اند.

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از اشکال رایج ناهنجاری قلب است، و بیماران مبتلا به این بیماری اغلب داروهای ضد انعقاد یا رقیق کنندۀ خون می‎گیرند. تحقیق جدید می‎گوید که خطر بروز زوال عقل در آن دسته از بیماران فیبریلاسیون دهلیزی که درمان با داروهای ضد انعقادی در آنها به تأخیر می‎افتد، افزایش پیدا می‎کند. فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) شایع‎ترین شکل آریتمی قلب - یا بی‎نظمی ضربان قلب - است که برخی از اوقات می‎تواند سبب بروز مشکلات جدی قلبی نظیر لخته شدن خون، سکته مغزی و حتی نارسایی قلبی شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.