plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

اسکن MRI یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی - آنچه دانستنش نیاز است

تصویربرداری تشدید مغناطیسی، MRI، تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی، fMRI، اشعه یونیزه، اشعه X، مغناطیس، آهن‎ربا، اسکنر

اسکن MRI با CT اسکن و اشعه X تفاوت دارد زیرا از اشعه‎های یونیزه بالقوه مضر استفاده نمی‎کند.

مقالات ام آر آی / پت اسکن / اولتراسوند
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر جودیت مرسین، پیتر لم
• ترجمه محمدقاسم رافعی

اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یک اقدام پزشکی رایج در سطح جهان است.
MRI از یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دارای جزئیات از دستگاه‎ها و بافت‌های بدن استفاده می‎کند.
از زمان اختراع آن، پزشکان و محققان اصلاح تکنیک‎های MRI را برای کمک به اقدامات پزشکی و تحقیقی ادامه داده‎اند. توسعه MRI باعث ایجاد انقلابی در پزشکی شد.

[مطالب این مقاله:]
• اسکن MRI چیست؟
• کاربردها
• در طول اسکن
• پس از اسکن
• عوارض جانبی
• عملکرد
• پرسش و پاسخ

اسکن MRI چیست؟
اسکن MRI از یک آهن‎ربای یزرگ، امواج رادیویی و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر مشروح و مقطعی از دستگاه‎ها و ساختارهای بدن استفاده می‎کند.
اسکنر خود به طور معمول شبیه به یک لوله بزرگ با میزی است که در میانۀ آن قرار دارد و اجازه می‎دهد تا بیمار روی آن دراز بکشد.
اسکن MRI با CT اسکن و اشعه X تفاوت دارد زیرا از اشعه‎های یونیزه بالقوه مضر استفاده نمی‎کند.

کاربردها
توسعه MRI نمایانگر نقطه عطفی بزرگ در جهان پزشکی است.
پزشکان، دانشمندان و پژوهشگران اکنون قادرند تا درون بدن انسان را با جزئیات دقیق و با استفاده از یک ابزار غیر تهاجمی مورد بررسی قرار دهند.
موارد فهرست زیر مثال‎هایی در مورد کاربرد اسکنر MRI است:
• ناهنجاری‎های مغز و طناب نخاعی
• تومورها، کیست‌ها و دیگر ناهنجاری‎ها در بخش‌های مختلف بدن
• غربالگری سرطان پستان برای زنانی که با ریسک بالایی برای ابتلاء به این نوع سرطان مواجه هستند
• صدمات یا مسائل غیر نرمال موجود در مفاصل نقاطی مثل پشت و زانو
• برخی انواع مشکلات قلبی
• بیماری‎های کبد و دیگر دستگاه‌های ناحیه شکم
• ارزیابی درد لگن در زنان به همراه علل، شامل فیبروئیدها و اندومتریوز
• ناهنجاری‎های مشکوک رحمی در زنان مورد بررسی برای ناباروری
این فهرست به هیچ روی کامل نیست. کاربرد فناوری MRI به طور مداوم در حال گسترش است.

آماده‎سازی
اگر اساساً تدارکی برای انجام اسکن MRI نیاز باشد میزان آن بسیار اندک است.
در هنگام پذیرش در بیمارستان یا مرکز MRI، پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند تا گان بپوشد. از آنجا که از مغناطیس استفاده می‎شود این موضوع حیاتی است که هیچ وسیله فلزی وارد اسکنر نشود. پزشک از بیمار درخواست می‎کند تا هر گونه جواهرات یا لوازم همراه خود را که می‎تواند در کار ماشین اختلال ایجاد نماید از خود دور کند.
بیمار در صورت بودن وسیله‎ای فلزی در داخل بدنش مثل گلوله، ذرات پراکنده مواد انفجاری یا دیگر قطعات فلزی احتمالاً قادر به انجام اسکن MRI نخواهد بود. این موضوع شامل دستگاه‌های پزشکی مثل ایمپلنت‎های گوش، کلیپس‌های آنوریسم و پیس‎میکرها نیز می‎شود.
افرادی که دچار ترس یا عصبانیت از حضور در فضای بسته هستند باید موضوع را به پزشک اطلاع دهند. اغلب اوقات این امکان وجود دارد که برای ایجاد آرامش بیشتر در هنگام اجرای اسکن به بیمار دارو داده شود.
برای بیماران گاهی از اوقات یک تزریق داخل وریدی مایع کنتراست انجام می‎شود تا رویت‎پذیری بافت‎های مشخصی که به اسکن مرتبط هستند بهبود یابد.
دکتر رادیولوژیست در ادامه با فرد قرار گرفته در فرآیند اسکن صحبت می‌کند و به هر پرسشی که ممکن است در مورد اقدام مورد بحث مرتبط باشد پاسخ می‎دهد.
وقتی بیمار وارد اتاقک اسکن می‎شود پزشک کمک می‎کند تا وی روی میز اسکن دراز بکشد. کارکنان مرکز پزشکی سعی می‎کنند تا بیمار در بهترین حالت ممکن درون دستگاه اسکنر قرار گیرد.
گوش‎گیرها یا هدفون‎هایی برای بلوک کردن سر و صدای اسکنر در مورد بیمار استفاده می‌شود. این مورد اخیر در مورد کودکان عمومیت دارد زیرا آنها می‎توانند با گوش دادن به موسیقی پخش شده توسط هدفون آرام بگیرند و در طول اسکن از اضطراب به دور باشند.

در طول اسکن MRI
زمانی که بیمار درون اسکنر قرار دارد، تکنیسین MRI با بیمار از طریق سیستم صوتی داخلی ارتباط برقرار می‎کند تا از آرامش بیمار در طول اسکن مطمئن شود. عمل اسکن تا زمان آماده شدن بیمار انجام نمی‎شود.
بی‎حرکت ماندن در طول انجام اسکن امری حیاتی است. هر گونه حرکتی حتی جزئی باعث مخدوش شدن تصاویر می‎شود، و این همانند موردی است که فرد با استفاده از دوربین تلاش دارد تا از شیئی در حال حرکت عکس بگیرد.
اگر بیمار در طول اسکن احساس ناراحتی داشته باشد وی می‎تواند از طریق سیستم ارتباطی داخلی با تکنیسین MRI صحبت کرده و توقف اسکن را درخواست کند.

پس از اسکن MRI
پس از پایان اسکن رادیولوژیست تصاویر گرفته شده را بررسی می‎کند تا ببیند که آیا به گرفتن تصاویر دیگری نیاز است یا خیر. در صورت رضایت رادیولوژیست از تصاویر گرفته شده بیمار می‎تواند راهی خانه شود.
رادیولوژیست گزارشی برای پزشک درخواست کننده اسکن آماده می‎کند. بیماران به طور معمول برای باخبر شدن از نتیجه اسکن باید به پزشک خود مراجعه کنند.

عوارض جانبی
مواجهه با هر گونه عوارض جانبی بر اثر انجام اسکن MRI مورد بسیار نادری است.
در هر حال رنگ مورد استفاده برای کنتراست در برخی از مردم می‎تواند باعث ایجاد تهوع، سردرد، و درد یا سوزش در نقطۀ انجام تزریق شود. آلرژی نسبت به مواد کنتراست نیز به ندرت دیده شده اما محتمل است و می‎تواند سبب ایجاد کهیر یا خارش چشم شود.
مردم دچار هراس از حضور در فضای بسته برخی از مواقع برای انجام اسکن MRI دچار مشکل می‎شوند.

عملکرد
اسکنر MRI حامل دو مغناطیس قدرتمند است. این آهن‌رباها مهم‎ترین بخش‎های وسیله محسوب می‎شوند.
بدن انسان به میزان زیادی از مولکول‎های آب ساخته شده که از اتم‎های اکسیژن و هیدروژن تشکیل می‎شود. در مرکز هر اتم یک ذرۀ درون اتمی ریزتر به نام پروتون وجود دارد که به عنوان مگنت عمل کرده و نسبت به هر میدان مغناطیسی حساس است.
به صورت نرمال مولکول‎های آب در بدن به شکل تصادفی آرایش یافته‎اند اما با ورود به اسکنر MRI آهن‎ربای نخست باعث می‎شود تا مولکول‎های آب در یک راستا، شمال یا جنوب، تنظیم شوند.
مغناطیس میدان دوم سپس در یک سری پالس‎های سریع خاموش و روشن می‎شود که باعث می‎گردد تا هر اتم هیدروزن تنظیم اولیه خود را در هنگام روشن بودن مگنت تغییر داده و در هنگام خاموش شدن آن به سرعت به وضعیت قبلی خود برگردد.
عبور الکتریسیته از کویل‎های گرادیان، که در عین حال باعث لرزش کویل‎ها می‎شود، میدان مغناطیسی ایجاد می‎کند که باعث ایجاد صدای خاص درون دستگاه اسکنر شود.
اگرچه بیمار تغییرات مورد اشاره را احساس نمی‎کند، اسکنر می‎تواند این تغییرات را در همراهی با یک کامپیوتر کشف کند و یک تصویر مقعی دارای جزئیات برای بررسی توسط رادیولوژیست ایجاد نماید.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI)
fMRI از تکنولوژی MRI برای اندازه‎گیری فعالیت شناختی از طریق پایش جریان خون به برخی نواحی مغز استفاده می‌کند.
جریان خون در بخش‌هایی که سلول‎‎های عصبی فعال هستند افزایش می‎یابد. این وضعیت باعث ایجاد دیدی نسبت به فعالیت سلول‎های عصبی (نورون‎‏ها) در مغز می‎شود.
تکنیک مزبور از طریق ایجاد امکان برای ارزیابی مغز و طناب نخاعی بدون نیاز به اقدامات تهاجمی یا تزریق دارو باعث ایجاد انقلابی در تصویربرداری مغز شد.
MRI عملکردی به پژوهشگران کمک می‎کند تا در مورد شیوه عملکرد مغز نرمال، بیمار یا آسیب دیده مطالعه کنند.
fMRI در عین حال کاربردهایی در پزشکی بالینی دارد. اسکن‎های MRI استاندارد برای کشف ناهنجاری‎های ساختار بافت مفید هستند. در هر حال، اسکن fMRI می‎تواند به کشف ناهنجاری‎ها در کوران فعالیت کمک کند.
به طور خلاصه fMRI نشان می‎دهد کدام بافت‎ها بیش از آنچه به نظر می‎رسد کار انجام می‎دهند.
بر این اساس پزشکان fMRI را برای ارزیابی ریسک‎های جراحی مغز از طریق شناسایی نواحی مغزی درگیر در عملکردهای حیاتی مثل تکلم، حرکت، حس کردن یا برنامه‎ریزی به کار می‎برند.
MRI عملکردی در عین حال برای تعیین اثرات تومورها، استروک، صدمات سر و مغز، یا بیماری‎های تباه کنندۀ نورون‎ها مثل بیماری آلزایمر به کار می‎رود.

پرسش و پاسخ

MRI چقدر زمان می‎برد؟
انجام اسکن MRI بسته به محل مورد آنالیز در بدن و تعداد تصاویر مورد نیاز به 20 تا 60 دقیقه زمان نیاز دارد.
در صورتی که پس از اسکن نخست تصاویر گرفته برای رادیولوژیست دارای وضوح مورد نظر نباشند، این احتمال هست که پزشک رادیولوژیست از بیمار بخواهد تا اسکن دیگری در مورد وی انجام شود.

من براکت ارتودنسی و پرکردگی دندان دارم، آیا کماکان می‎توانم MRI انجام دهم؟
اگرچه براکت و پرکردگی توسط اسکن ضرری نمی‎بینند ممکن است باعث تحریف و مخدوش شدن برخی تصاویر شوند. پزشک و تکنیسین پیش از آغاز فرآیند اسکن در این مورد توضیح می‎دهند. اسکن MRI ممکن است در صورت نیاز به تصاویر بیشتر زمان طولانی‎تری نیاز داشته باشد.

آیا من می‎توانم در هنگام قرار گرفتن درون اسکنر MRI حرکت کنم؟
این موضوع که بیمار تا حد امکان درون اسکنر MRI بی‌حرکت بماند نهایت اهمیت را دارد. هر گونه حرکتی می‎تواند به ایجاد تصاویر ناروشن منجر شود و بنابراین تصاویر گرفته شده تار خواهند شد. در مواردی که اسکن MRI طولانی می‎شود این امکان هست که در نیمه راه انجام اسکن وقفه‎ای کوتاه برای استراحت بیمار در نظر گرفته شود.

وقتی من دچار ترس از فضای بسته باشم چه باید بکنم؟
پزشک و رادیولوژیست می‎توانند در تمام مراحل انجام اسکن با بیمار حرف بزنند و در راستای کاهش اضطراب وی بکوشند. در برخی نواحی اسکنرهای MRI باز برای برخی قسمت‎های بدن در دسترسند که به بیماران دچار هراس از فضای بسته کمک می‎کنند.
در عین حال امکان استفاده از دارو پیش از آغاز اسکن برای کاهش اضطراب وجود دارد.

آیا نیازی هست که من پیش از اسکن MRI کنتراست تزریق کنم؟
رنگ کنتراست می‎تواند از طریق برجسته کردن برخی بافت‎ها دقت تشخیص را افزایش دهد.
در مورد بعضی از بیماران ممکن است تزریق عامل کنتراست پیش از انجام اسکن نیاز باشد.

آیا من می‎توانم در صورت باردار بودن MRI انجام دهم؟
بدبختانه پاسخ به این پرسش ساده نیست. مردم باید در صورت باردار بودن پیش از انجام اسکن پزشک را از موضوع باخبر کنند. در هر حال دستورالمعل منتشر شده در سال 2016 تا حدود زیادی این معضل را روشن کرده است.
به طور معمول پزشکان استفاده از مواد کنتراست را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند.
اسکن‌های MRI ممکن است در طول سه ماهۀ اول بارداری با محدودیت مواجه باشند مگر اینکه اطلاعات ناشی از انجام آنها حیاتی تلقی شود. اسکن‎های انجام شده در سه ماهه دوم و سوم بارداری در 3 تسلا یا کمتر ایمن محسوب می‌شود. تسلا واحدی برای اندازه‎گیری قدرت مغناطیسی است.
دستورالعمل در عین حال عنوان می‎کند که انجام MRI در طول سه ماهه نخست بارداری با عوارض درازمدت همراه نیست و نباید باعث ایجاد نگرانی‎های بالینی شود./

Source:
What's to know about MRI scans?
Last updated Tue 24 July 2018
By Peter Lam
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده