plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

درمان خانگی برای سقط جنین

عفونت، جای زخم، میفپریستون، میسوپروستول، D&C، سندرم اشرمان، پساسقط

سقط‌ها بر هر زنی به شکلی متفاوت تأثیر می‌گذارند

مقالات بارداری / زنان
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ریسک‌های مداوای خانگی
• راه‌حل‌های طبی خانگی
سقط جنین به روش جراحی
• از کجا کمک بگیریم
• ریکاوریدر زمان مواجه شدن با بارداری ناخواسته برخی زنان ممکن است به گزینه سقط جنین در محیط خانه روی بیاورند. منابع آنلاین مداواهای خانگی برای سقط جنین ناخواسته را ذکر می‌کنند که مدعی‌اند هم ایمن و هم مؤثرند.
برای مثال برخی از آنها مصرف مقادیر زیاد انواع مختلف میوه، گیاهان دارویی یا مکمل‌ها را پیشنهاد می‌کنند. دیگران ورزش سنگین یا فرو بردن وسایل مختلف را از راه دهانه رحم به داخل آن یا القاء سقط را چاره کار معرفی می‌نمایند.
هیچ‌یک از این گزینه‌ها ایده خوبی نیست. برخی از آنها صرفاً نامؤثرند در حالی که مابقی بدون تردید اعمالی پرمخاطره بوده و می‌توانند به شکل بالقوه به ناتوانی یا مرگ زنان منجر شوند.

ریسک‌های مداوای خانگی
برخی تداوی مثل نوشیدن برخی چای‌ها، ممکن است نسبتاً ایمن به نظر برسند.
به هر حال، مصرف گیاهان دارویی متداول در مقادیر زیاد می‌تواند بالقوه به سمیت منجر شود. برخی روش‌های درمانی می‌توانند کشنده باشند.
بر مبنای گزارش WHO هر ساله 47.000 زن به علت سقط جنین ناایمن می‌میرند و 5 میلیون زن دیگر در نتیجه استفاده از آن دچار ناتوانی می‌شوند.
WHO می‌گوید که تقریباً تمامی این مرگ و میرها و ناتوان شدن‌ها از طریق اقدام به سقط جنین ایمن، آموزش جنسی، و برنامه‌ریزی خانوادگی قابل پیشگیری هستند.
ریسک‌های بالقوه درمان‌های خانگی شامل موارد زیرند:

سقط ناکامل
سقط ناکامل موردی است که در آن سقط به طور کامل موفقیت‌آمیز نباشد. این نوع سقط زمانی بروز می‌کند که بارداری خاتمه می‌یابد اما بخشی از بافت جنین در بدن باقی می‌ماند.
ضروری است که در مورد سقط ناکامل زنان به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند تا از کاهش خون زیاد، عفونت شدید، یا مرگ پیشگیری شود. به هر حال، بسیاری از مردم ممکن است تا زمان ایجاد علایم شدید مثل خونریزی از ناکامل بودن سقط جنین آگاه نشوند.

سمیت
مصرف داروهای گیاهی یا قرص‌های مخصوص سقط جنین خریداری شده از منابع نامعتبر یا اینترنتی می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.
حتی داروهای طبیعی (گیاهی) می‌تواند سمی باشند به ویژه زمانی که شخص آنها را در مقادیر بالا مصرف کند.
وقتی مردم مقادیر سمی چیزی را مصرف می‌کنند، کبد برای فیلتر کردن مواد سمی از بدن تحت فشار قرار می‌گیرد. در موارد شدید، نتیجه آسیب‌دیدگی کبد یا نارسایی کبد خواهد بود.
برخی وبسایت‌ها مدعی فروش آنلاین قرص‌های سقط جنین هستند اما بسیاری از این قرص‌ها اصل نیستند. در برخی موارد آنها می‌توانند مضر باشند. محصولات وارد شده از کشورهای دیگر ممکن است آلوده به فلزات سنگین باشند. FDA یا دیگر مقامات مسؤول این محصولات را پایش نمی‌کنند که این به معنی آن است که مردم از مضرات آنها ایمن نیستند.

هموراژ
هموراژ (خونریزی سنگین) به معنی کاهش شدید مقدار خون است. در حالی که تمامی عمل‌های جراحی شامل سقط جنین به روش جراحی حامل ریسک خونریزی سنگین هستند، خونریزی توسط شخص فاقد صلاحیت ریسک مزبور را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.
خونریزی داخلی تهدیدی برای زندگی است و ممکن است تا زمانی که دیگر برای توقف آن دیر شده باشد خود را نشان ندهد.

عفونت و جای زخم
سقط جنین به روش جراحی حامل ریسک عفونت و جراحت داخلی است اما این ریسک با سقط جنین به روش جراحی در محیط خانه به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.
فرو بردن هر چیزی از راه دهانه رحم به داخل آن بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند سبب عفونت و ایجاد جای زخم شود. هر دوی این فرجام‌ها می‌توانند به ناباروری منجر شوند. عفونت‌های شدید تهدیدی برای زندگی هستند.

راه‌حل‌های طبی خانگی
راه‌حل جایگزین ایمن‌تری برای درمان خانگی در مورد زنانی که می‌خواهند به بارداری در محیط خانه پایان دهند وجود دارد.
پزشک می‌تواند برای زنان داروهایی باهف مصرف در محیط خانه تجویز کند. این روش به عنوان سقط جنین طبی شناخته می‌شود. روش مزبور دارد در ایالات متحد آمریکا بیشتر متداول می‌شود.
به طور معمول سقط جنین طبی شامل گرفتن دو داروی میفپریستون و میسوپروستول در دو زمان مختلف است. میفپریستون سبب تغییرات هورمونی می‌شود که امکان پایان بارداری را فراهم می‌کنند، در حالی که میسوپروستول (میزوپروستول) باعث انقباض رحم و بیرون ریختن جدار داخلی رحم می‌شود.
سقط جنین پزشکی دارای نرخ موفقیت تا 99 درصد برای پایان دادن به بارداری در مراحل اولیه است. تحقیق نشان می‌دهد که این روش عوارض بارداری بعدی را افزایش نمی‌دهد.
بسته به قوانین محلی سقط جنین طبی گزینه‌ای برای زنانی است که 10 تا 12 هفته از بارداری آنان گذشته باشد.
به یاد داشتن این موضوع مهم است که این روش در بسیاری مذاهب، باورهای اعتقادی و کشورها مغایر قانون ممنوع بودن سقط جنین عمدی است.

سقط جنین به روش جراحی
پزشکان در موقعیت‌هایی از سقط جنین به روش جراحی استفاده می‌کنند که سقط جنین طبی به عنوان یک گزینه مطرح نباشد.
در طول سقط جنین به روش جراحی، که به عنوان آماس و کورتاژ (D&C) نیز شناخته می‌شود، جراح جنین را با استفاده از ساکشن و یک ابزار تیز به نام کورت از بدن زن خارج می‌کند.
در بسیاری نواحی سقط جنین به روش جراحی گزینه‌ای برای پایان دادن به بارداری تا هفته 24 آن است. پس از این برهه زمانی گزینه‌های پایان دادن به بارداری کاهش می‌یابند. پزشک به طور معمول سقط جنین به روش جراحی را فقط در صورتی مورد استفاده قرار می‌دهد که بارداری حامل ریسکی برای زندگی زن باردار باشد، یا اگر بافت‌های جنین در حال رشد با مشکلاتی مواجه شوند.
زنان باید با پزشک یا ماما در مورد احساس خود برای ادامه بارداری مشورت کنند.
سقط جنین قانونی به روش جراحی نسبتاً ایمن و مؤثرند. در موارد نادر D&C می‌تواند سبب ایجاد جای زخم برای دیواره رحم شود، که سندرم اشرمان / Asherman's syndrome نامیده می‌شود.
سندرم اشرمان ممکن است بارداری مجدد را برای زن بسیار دشوار کند یا ریسک سقط جنین ناخواسته را در بارداری‌های بعدی افزایش دهد.

از کجا کمک بگیریم
مردمی که برای سقط جنین در خانه اقدام می‌کنند باید کمک پزشکی بگیرند. این موضوع حیاتی است که در صورت مواجه شدن با موارد زیر مراقبت پزشکی فوری برای زنان صورت گیرد:
• خونریزی بیش از حد
تب یا لرز
یرقان
• از دست دادن هشیاری
• سرد شدن و عرق کردن پوست
استفراغ
• دیگر علایم شدید، مداوم یا نگران کننده
زنان باید به پزشک بگویند که چه چیزی باعث ایجاد علایم شده است. دادن اطلاعات در حد امکان به پزشک کمک می‌کند تا مشکل را به شکل صحیح و کامل برطرف کند و همچنین مراقبت و حمایت ارائه دهد.

ریکاوری
ریکاوری از یک مورد سقط جنین پزشکی یا جراحی به چند هفته زمان نیاز دارد. در طول این زمان، زنان ممکن است دچار برخی موارد کرامپ و خونریزی واژن شوند. برخی از مواقع خونریزی ممکن است بیش از 2 هفته طول بکشد و در موارد نادر این خونریزی می‌تواند تا 45 روز ادامه داشته باشد. هر زن دچار خونریزی با خون قرمز روشن یا در صورت ادامه خونریزی به مدت بیش از 2 هفته باید به پزشک مراجعه کند.
داروهایی که زنان در طول سقط جنین پزشکی می‌گیرند ممکن است باعث ایجاد تهوع و دیگر اثرات کوتاه مدت شوند.
داروهای بی‌حسی یا آرام‌بخش که دکتر در سقط جنین طبی استفاده می‌کند نیز ممکن است باعث تهوع یا دیگر اثرات جانبی شوند.
پس از انجام هر نوع سقط پزشک به زنان توصیه می‌کند که تا زمان توقف خونریزی از مقاربت جنسی خودداری کند تا خطر بروز عفونت کاهش یابد. در مورد عوارض برخی زنان نیاز دارند تا زمان طولانی‌تر این خودداری را ادامه دهند.
زنان تا 6 هفته نباید از تامپون استفاده کنند و فقط می‌توانند نوار بهداشتی به کار ببرند.
در طول دوره ریکاوری زنان می‌توانند برای تسکین درد از ایبوپروفن استفاده کنند. پدهای گرم هم در مورد کرامپ مفیدند.
در صورت مواجه شدن با خونریزی سنگین، ترشح بدبو، تب، یا دیگر نشانه‌های عفونت زنان باید به پزشک یا کلینیک مراجعه کنند.
مواجهه با دیسترس عاطفی پس از سقط جنین حیاتی است. سقط‌ها بر هر زنی به شکلی متفاوت تأثیر می‌گذارند و تمامی پاسخ‌های عاطفی قابل درکند. پزشک یا کلینیک می‌توانند اطلاعات مشروح در اختیار درمانگرانی که مشاوره پساسقط ارائه می‌دهند، قرار دهند./


• دکتر دِبرا سولیوان، جین لئونارد
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Abortion home remedies: Risks and what to know
Medically reviewed by Debra Sullivan, Ph.D., MSN, R.N., CNE, COI
On January 9, 2020
New —
Written by Jayne Leonard

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده