دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

استنشاق هلیم می‌تواند خطرناک حتی کشنده باشد

ممکن است کار بی‌ضرری به نظر برسد اما استنشاق هلیم می‌تواند خطرناک و - در واقع کُشنده - باشد. گزارش موردهای متعددی در مورد صدمات جدی و حتی بروز مرگ بر اثر استنشاق هلیم در دست است. وقتی کسی هلیم استنشاق می‌کند این گاز جانشین اکسیژن می‌شود. این بدان معنی است که وقتی شخص عمل دم را انجام می‌دهد بدن فقط هلیم وارد خود می‌کند. اکسیژن در مورد تمامی عملکردهای بدن نقش دارد. وقتی کسی به اکسیژن کافی دسترسی نداشته باشد، خود را در معرض خطر قرار داده است. بسیاری از خطرات مورد اشاره در مورد دیگر مواد استنشاقی مطرحند.

COPD یک بیماری پیشرونده است به این معنی که در گذر زمان وخیم‌تر می‌شود

مردم مبتلاء به COPD ممکن است دچار سرفه، تنگی نفس و خس خس سینه شوند. COPD یک بیماری پیشرونده است به این معنی که در گذر زمان وخیم‌تر می‌شود. میزان پیشرفت این بیماری به شکل قابل ملاحظه‌ای متفاوت است و به نوع بیماری مبتلابه شخص بستگی دارد. تغییرات سبک زندگی و درمان‌های موجود می‌توانند به شکل قابل ملاحظه‌ای بر سرعت پیشرفت COPD تأثیر بگذارند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی ریه"بیش از 15 میلیون نفر از مردم ایالات متحد آمریکا با تشخیص ابتلاء به COPD مواجهند، و بسیاری دیگر بی‌آنکه خود بدانند دچار این بیماری هستند.

خس بازدمی بیشتر شایع است و ممکن است به این معنی باشد که فرد دچار انسداد خفیفی است که سبب ایجاد خس خس می‌شود.

خس خس بازدمی به این معنی است که خس خس در هنگام عمل بازدم اتفاق می‌افتد. خس خس دمی خس خسی است که در هنگام عمل دم شنیده می‌شود. خس خس ممکن است دمی، بازدمی یا هر دو باشد. خس بازدمی بیشتر شایع است و ممکن است به این معنی باشد که فرد دچار انسداد خفیفی است که سبب ایجاد خس خس می‌شود. اگر کسی دچار هر دو نوع خس خس مزبور باشد این ممکن است نتیجه باریک‌تر بودن راه‌های هوایی شخص بوده، و نیز می‌تواند قادر نشان دهنده جدی‌تر بودن مشکل تلقی شود. خس خس صدایی سوت مانند است که از راه‌های هوایی می‌آید. اغلب اوقات این صدا طنین بلندی دارد و به عنوان نتیجه‌ای از باریک شدن راه‌های هوایی بروز می‌کند.

پلورسی زمانی بروز می‌کند که پلورا آزرده و ملتهب می‌شود.

دو لایه بافت بزرگ و نازک به نام پلورا ریه‌ها را از دیواره قفسه سینه جدا می‌کند. یک لایه اطراف بخش خارجی ریه‌ها را می‌پوشاند. لایه دوم جدار داخلی قفسه سینه را تشکیل می‌دهد. بین این دو لایه یک فضای کوچک (فضای پلورال) وجود دارد که معمولاً با مقادیر بسیار کم مایع پر می‌شود. لایه‌های مزبور مثل دو لایه ساتن نرم عمل می‌کنند که بر روی هم می‌لغزند و امکان آن را ایجاد می‌کنند که ریه‌ها در طول عمل تنفس بدون هر گونه مقاومت از سوی جدار داخلی دیواره قفسه سینه منبسط و منقبض شوند. پلورسی (پلورزی) زمانی بروز می‌کند که پلورا آزرده و ملتهب می‌شود. 

درمان سل به این موضوع بستگی دارد که شخص مبتلاء به سل فعال است یا سل پنهان

بر مبنای اعلام CDC، سل با تقریباً 1.3 میلیون مورد مرگ در سال 2017 یکی از کشنده‌ترین بیماری‌ها در سطح جهان است. سل در عین حال یک علت پیشتاز بروز مرگ در میان بیماران مبتلاء به HIV محسوب می‌شود. وقتی سل دچار ریه‌ها شود اصطلاح پزشکی مورد استفاده برای آن سل پولمونری [سل ریوی] است. سل ریوی می‌تواند باعث درد قفسه سینه، سرفه شدید، و طیفی از علایم دیگر شود. باکتری سل عمدتاً در ریه‌ها رشد می‌کند اما این باکتری می‌تواند دیگر قسمت‌های بدن را نیز درگیر کند. درمان به این موضوع بستگی دارد که شخص مبتلاء به سل فعال است یا سل پنهان.

وقتی کسی مخاط سیاه دفع کند، به شکل بالقوه این احتمال وجود دارد که یک ماده آلوده کننده مضر استنشاق کرده باشد

وقتی کسی مخاط سیاه دفع کند، به شکل بالقوه این احتمال وجود دارد که یک ماده آلوده کننده مضر استنشاق کرده باشد؛ یا ممکن است دچار یک عفونت یا اختلال داخلی باشد. مخاط نقش مهمی را در معبرهای بینی و دیگر حفرات موجود در سراسر بدن ایفاء می‌کند. مخاط به محافظت از بدن در برابر عفونت و مضرات ناشی از اشیاء خارجی کمک می‌کند. مخاط در عین حال کمک می‌کند تا حفرات و معبرهای مورد اشاره لیز باقی بمانند. خلط که در ریه‌ها تولید می‌شود بسیار شبیه به مخاط است و وجود آن می‌تواند نشان دهنده مشکلی در مورد سلامت باشد. مردم اغلب خلط را به همراه ویروس، باکتری یا سلول‌های ناخواسته مثل مواد سرطانی موجود در ریه‌ها با سرفه دفع می‌کنند.

آسپیراسیون دو معنی مرتبط به سلامت دارد. یکی از آنها یک وضعیت پزشکی بوده و دیگری یک اقدام پزشکی است

آسپیراسیون ریوی اصطلاح پزشکی برای مواردی است که در آنها شخص به شکل تصادفی شیء یا مایعی را از طریق استشناق وارد نای یا ریه‌های خود می‌کند. این وضعیت می‌تواند به سرفه، مشکلات تنفسی، ناراحتی و گاهی از اوقات به خفگی منجر شود. اغلب مردم گهگاه، هنگامی که چیزی را می‌خورند یا می‌نوشند که "مسیر اشتباهی را در بدن طی می‌کند" دچار آسپیراسیون ریوی می‌شوند. یا این امکان وجود دارد که آسپیراسیون یک مشکل مداوم باشد که بر اثر وجود معضلی زیربنایی در سلامت ایجاد می‌شود. اصطلاح آسپیراسیون در عین حال ممکن است برای یک اقدام پزشکی به کار برود که در آن پزشک از یک لوله ساکشن یا سرنگ برای خارج کردن مایعات غیر ضروری موجود در بخشی از بدن استفاده می‌کند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.