دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سلامت واژن بخش مهمی از سلامت عمومی زنان است

سلامت واژن بر چیزی بیش از صرف زندگی جنسی تأثیر می‌گذارد. سلامت واژن بخش مهمی از سلامت عمومی زنان است. مشکلات واژن می‌توانند بر باروری، میل جنسی و توانایی تحقق ارگاسم تأثیر بگذارد. مشکلات ادامه‌دار همچنین می‌توانند سبب ایجاد استرس یا مشکلات ارتباطی شده و بر اعتماد به نفس زنان تأثیر منفی داشته باشند. زنان باید نشانه‌ها و علایم مشکلات واژن را بدانند و آنچه را که می‌توانند برای محافظت از سلامت واژن خود انجام دهند بشناسند. چه چیزی بر سلامت واژن تأثیر منفی می‌گذاردواژن یک مجرای عضلانی بسته است که از مادگی (فرج) - قسمت بیرونی ناحیه تناسلی زنان - به گردن رحم (سرویکس) امتداد می‌یابد.

فشار بر عضلات حمایت کننده ارگان‌های لگن ممکن است به پرولاپس قدامی منجر شود

پرولاپس قدامی که به نام سیستوسیل (سیستوسل) نیز شناخته می‌شود، زمانی بروز می‌کند که بافت‌های حمایت کننده بین مثانه و واژن زنان ضعیف و دچار کشیدگی می‎شوند، که این وضعیت به مثانه امکان آن را می‌دهد که به داخل واژن پیشروی کند. پرولاپس قدامی به نام پرولاپس مثانه نیز شناخته می‌شود. فشار بر عضلات حمایت کننده ارگان‌های لگن ممکن است به پرولاپس قدامی منجر شود. چنین فشاری (زور زدن) در طول زایمان طبیعی یا در صورت ابتلاء به یبوست مزمن، سرفه شدید یا بلند کردن اشیاء سنگین رخ می‌دهد. پرولاپس قدامی در عین حال گرایشی به ایجاد مشکلاتی پس از یائسگی، که سطح استروژن کاهش پیدا می‌کند از خود نشان می‌دهد.

انواع مختلف توده ادنکسال ممکن است علایم مشابه بسیاری داشته باشند

توده‌های ادنکسال توده‌هایی هستند که در ادنکسای زهدان [ضمایم رحم] ظاهر می‌شوند، که شامل رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) است. بروز آنها چند علت محتمل دارد که ممکن است ناشی از مشکلات زنان و زایمان باشد یا غیر آنها. توده ادنکسال ممکن است یکی از موارد زیر باشد: یک کیست تخمدان، بارداری خارج از رحم، یک تومور خوش‌خیم، یک تومور بدخیم. پزشک به طور معمول می‌تواند توده‌های خوش‌خیم را مدیریت کند. به هر حال زنان در دوران پیش از بلوغ و پس از یائسگی نیاز است تا به متخصص زنان یا متخصص سرطان مراجعه کنند.

پرولاپس خفیف روده کوچک ممکن است هیچ نشانه یا علامتی ایجاد نکند

فروافتادگی روده کوچک [پرولاپس روده کوچک]، که انتروسیل (انتروسل) نیز نامیده می‌شود زمانی بروز می‌کند که روده کوچک به داخل حفره تحتانی لگن فرومی‌نشیند و به قسمت بالای واژن فشار آورده ایجاد برآمدگی یا بیرون زدگی می‌کند. اصطلاح "پرولاپس" به معنی لغزیدن یا بیرون زدن از جای خود است. زایمان، پیری و دیگر فرآیندهایی که باعث ایجاد فشار بر کف لگن می‌شوند می‌توانند عضلات و رباط‌های تقویت کننده ارگان‌های لگن را تضعیف کنند و احتمال ایجاد پرولاپس روده کوچک را افزایش دهند. برای مدیریت پرولاپس روده کوچک، موازین مراقبت از خود و دیگر گزینه‌های غیر جراحی اغلب مؤثر هستند. در موارد شدید، شخص نیاز به ترمیم با استفاده از عمل جراحی خواهد داشت.

زایمان به روش سزارین در صورتی که زن قادر به زایمان طبیعی نباشد ضروری است

سزارین عموماً ایمن است اما خلاف زایمان طبیعی (زایمان از راه واژن)، سزارین مستلزم اقدام جراحی است. بنابراین زنان باید انتظار ایجاد جای زخم (اسکار) را پس از التیام محل برش جراحی داشته باشند. خبر خوب برای زنان این است که جای زخم سزارین معمولاً کوچک است و زیر خط بیکینی قرار می‌گیرد. وقتی جای زخم (اسکار) بهبود می‌یابد، زنان ممکن است دارای یک شیار کمرنگ باشند که به زحمت قابل رویت است. در عین حال در اینجا آنچه باید زنان در مورد این نوع برش جراحی، انواع بسته شدن آن، چگونگی تقویت روند التیام و چگونگی به حداقل رساندن جای زخم بدانند تشریح شده است.

هیچ راه خانگی اثبات شده‌ای برای القاء زایمان وجود ندارد

از خوردن غذاهای ادویه‌دار و تند تا جستن روی توپ ورزشی، در طول سالیان مردم راه‌های بسیار مختلفی را برای کمک به القاء زایمان طبیعی به کار برده‌اند. برخی از مردم ممکن است استفاده از روغن کرچک را به این منظور در دستور کار قرار دهند. کسانی که در فکر استفاده از روغن کرچک برای القاء زایمان هستند باید پیش از اقدام به این عمل در مورد اثربخشی آن، مشخصاً مشکلات ایمنی همراه کاربرد روغن کرچک به این منظور آگاهی پیدا کنند. علت این موضوع خطرات قابل توجهی است که در مورد این رویکرد مطرح است. روغن کرچک عصاره رایسینوس کومونیس (آر. کومینیس) است. آر. کومینیس بومی جنوب شرقی آسیا است.

احساس افسردگی پیش از پریود عادت ماهانه و در طول آن شایع است

احساس افسردگی پیش از پریود عادت ماهانه و در طول آن شایع است. کارشناسان بر این باورند که این تغییرات عاطفی نتیجه نوسان در سطح هورمون‌ها است. بسیاری از زنان دارای عادت ماهانه علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) شامل نوسان خلق و سردرد را تجربه می‌کنند. به هر حال برخی زنان ممکن است دچار علایم شدیدتری مثل افسردگی و خشم شوند. هورمون‌ها همچنین می‌توانند باعث شوند تا زنان در طول پریود به احساس تهوع دچار گردند. علایم شدید سندرم پیش از قاعدگی ممکن است نشان دهنده اختلال دیگری باشند که اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) نامیده می‌شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.