دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ضعف عضله علامت اصلی پارزی است

پریسیس [پارزی] پارزی اختلالی است که در آن حرکت عضله تضعیف می‌شود. خلاف فلج، افراد دچار پارزی کماکان تا حدودی بر عضلات آسیب دیده خود کنترل دارند. پارزی بر اثر آسیب‌دیدگی عصب رخ می‌دهد، که ممکن است در نتیجه عوامل یا اختلالات متعددی ایجاد گردد. پارزی به وضعیتی اشاره دارد که در آن حرکت عضله تضعیف یا مختل شده است. مردم همچنین گاهی از اوقات به پارزی زیر عنوان "فلج خفیف" یا "فلج جزئی" اشاره می‌کنند. اگرچه پارزی عضلات را درگیر می‌کند به طور معمول بر اثر آسیب دیدن عصب ایجاد می‌شود. یک شبکه عصبی گسترده حرکت عضلات را در بدن ما کنترل می‌کند. اگر یک بخش از این شبکه آسیب ببیند، عضلات ناحیه صدمه دیده دیگر نمی‌توانند به طور کامل عمل کنند.

بی‌حسی بازو علل محتمل متعددی می‌تواند داشته باشد که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‌شوند

بی‌حسی بازو علل محتمل متعددی می‌تواند داشته باشد که طیفی از خفیف تا شدید را شامل می‌شوند. صرف نشستن یا خوابیدن در حالت نادرست می‌تواند باعث محدود شدن جریان خون شده یا فشار اضافی بر یک عصب وارد کند و باعث بی‌حسی بازو شود. بسیاری از مردم هر از گاه دچار بی‌حسی بازو می‌شوند. بی‌حسی ناگهانی در یک بازو یا هر دو می‌تواند یک نشانه حمله قلبی، استروک یا صدمات عصب باشد، به ویژه اگر شخص علایم دیگری را نیز تجربه کند. مردم دچار بی‌حسی یا ضعف بازو در یک سمت بدن که مقدمه سردرد شدید باشد ممکن است به نوع نادری از میگرن به نام میگرن همی‌پلژیک مبتلاء باشند.

اتروفی مغز می‌تواند بر یک نقطه یا نقاط متعددی در مغز تأثیر بگذارد

اتروفی (آتروفی) مغز به کاهش سلول‌های مغز یا کاهش تعداد اتصالات بین سلول‌های مغز اشاره دارد. مردم مبتلاء به اتروفی مغز به طور معمول بر اثر این نوع آسیب‌دیدگی مغز دچار کاهش عملکرد شناختی می‌شوند. دو نوع اتروفی مغز وجود دارد: اتروفی کانونی، که در نواحی خاصی از مغز بروز می‌کند، و اتروفی فراگیر، که در کل مغز ایجاد می‌شود. اتروفی مغز ممکن است بر اثر فرآیند طبیعی پیری بروز کند. دیگر علل شامل آسیب دیدگی، عفونت‌ها و برخی اختلالات زیربنایی پزشکی می‌شود. اتروفی مغز می‌تواند بر یک نقطه یا نقاط متعددی در مغز تأثیر بگذارد. علایم بسته به محدوده اتروفی و شدت آن متفاوتند.

علایم دیس‌اتونومیا شامل غش کردن، مشکلات قلبی عروقی، و مشکلات تنفسی است

دیس‌اتونومیا (دیس‌اتونومی) به طیفی گسترده از اختلالات آسیب زننده به سیستم عصبی خودکار اشاره دارد. علایم دیس‌اتونومیا شامل غش کردن، مشکلات قلبی عروقی، و مشکلات تنفسی است. دیس‌اتونومیا با اختلالاتی مثل بیماری پارکینسون و دیابت مرتبط است. دیس‌اتونومیا در اشکال مختلفی بروز می‌کند اما در تمامی موارد به سیستم عصبی خودکار (ANS) مرتبط است. ANS مسؤول حفظ پایداری دمای داخلی بدن، تنظیم الگوهای تنفسی، پایداری فشار خون، و تعدیل ضربان قلب است. این سیستم در عین حال در اتساع مردمک چشم، برانگیختگی جنسی و عمل دفع دخالت دارد.

اختلالات اتونومیک علل متعددی دارند

سیستم عصبی اتونومیک (ANS) [سیستم عصبی خودمختار، سیستم عصبی خودکار]، شبکه‌ای پیچیده از سلول‌هایی است که وضعیت داخلی بدن را کنترل می‌کنند. این سیستم فرآیندهای داخلی مختلف متعددی را که اغلب وراء نیروی خودآگاه شخص عمل می‌کنند حمایت و کنترل می‌کند. سیستم عصبی اتونومیک ارگان‌های داخلی را برای حفظ هومئوستازیس (هومئوستازی) یا آمادگی بدن برای عملکرد تنظیم می‌کند. شاخه سمپاتیک سیستم عصبی اتونومیک مسؤول تحریک پاسخ بجنگ یا دررو است. شاخه پاراسمپاتیک بر تنظیم وضعیت بدن در حالت استراحت تأثیر گذاشته و کمک می‌کند.

سنکوپ وازووگال در زنان و مردان به شکل یکسان شیوع دارد

سنکوپ یه معنی غش کردن یا از حال رفتن است. وقتی غش کردن بر اثر برخی محرک‌ها مثل دیدن خون یا سوزن یا یک احساس شدید مثل ترس یا وحشت رخ دهد، سنکوپ واسووگال (سنکوپ وازووگال) نامیده می‌شود. سنکوپ وازووگال شایع‌ترین علت غش کردن است. سنکوپ وازووگال گاهی از اوقات زیر عنوان سنکوپ نوروکاردیوژنیک یا سنکوپ واکنشی شناخته می‌شود. هر کسی ممکن است دچار سنکوپ وازووگال شود، اما این نوع سنکوپ بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان شایع است. این نوع غش کردن در زنان و مردان به شکل یکسان شیوع دارد.

نشت مایع مغزی نخاعی یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث بروز پیامدهایی مثل سردرد، مننژیت و تشنج گردد

مایع مغزی نخاعی (CSF) مایعی شفاف است که مغز و طناب نخاعی را احاطه کرده است. نقش مایع مغزی نخاعی رساندن مواد مغزی به نواحی مزبور و زیرسازی برای مغز در محیط جمجمه است. مغز در لایه‌های نازکی از بافت پوشیده شده است که در جمع به نام ماده دورا شناخته می‌شوند، و مایع مغزی نخاعی می‌تواند در صورت وجود پارگی در بافت مورد اشاره دچار نشت شود. مایع مزبور در مرحله بعد ممکن است از بینی یا گوش نشت کرده یا وارد دیگر قسمت‌های بدن گردد. همچنین امکان آن هست که مایع مغزی نخاعی در نخاع به داخل عضلات و بافت‌های متصل اطراف ستون فقرات نشت کند. نشت مایع مغزی نخاعی یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث بروز پیامدهایی مثل سردرد، مننژیت و تشنج گردد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.