دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

علل برآمدگی‌های روی پوست سر طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل واکنش آلرژیک موقتی تا علل جدی‌تر مثل سرطان پوست را شامل می‌شود

علل برآمدگی‌های روی پوست سر طیفی از اختلالات خوش‌خیم مثل واکنش آلرژیک موقتی تا علل جدی‌تر مثل سرطان پوست را شامل می‌شود. اغلب موارد برآمدگی‌های روی پوست سر به خودی خود پس از آبکشی سر زیر دوش و کمی مالش دادن پوست سر برطرف می‌شوند. برآمدگی‌های برگشت کننده یا آنهایی که از بین نمی‌روند می‌توانند نشان دهنده وجود مشکلی باشند که نیاز به مشورت با درماتولوژیست را ایجاب می‌کند. ایده خوبی است که در مورد برآمدگی‌های نگران کننده یا توده‌های ایجاد شده روی پوست جمجمه با پزشک مشورت شود. پزشک می‌تواند اختلال مبتلابه شخص را تشخیص داده و پلن درمانی مربوط به آن را توصیه کند.

باور عامه آن است که این راش بر اثر خاراندن پوست ایجاد می‌شود.

پروریگو ندولاریس یک راش پوستی بسیار خارش‌آور است. برآمدگی‌های پروریگو ندولاریس روی پوست ممکن است در ابعاد بسیار کوچک تا برآمدگی‌هایی با قطر حدود 1.2 سانتی‌متر ظاهر شوند. تعداد ندول‌ها ممکن است بین 2 تا 200 عدد متغیر باشد. باور عامه آن است که این راش بر اثر خاراندن پوست ایجاد می‌شود. خارش پوست می‌تواند بر اثر دلایل مختلفی مثل موارد زیر بروز کند: خشکی پوست، اختلال عملکرد تیروئید، بیماری مزمن کلیه. خارش پروریگو ندولاریس می‌تواند به علت شدت آن عاجز کننده باشد.

کهیر سرما بیشترین شیوع را در جوانان دارد

ارتیکاریای سرما (کهیر سرما) واکنشی نسبت به سرما است که دقایقی پس از قرار گرفتن در معرض سرما بروز می‌کند. پوست آسیب دیده دچار لکه‌ها یا باریکه‌های پوستی سرخ رنگ و خارش‌دار (کهیر) می‌شود. مردم دچار کهیر سرما علایم بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنند. برخی از مردم واکنش‌های خفیفی در برابر سرما نشان می‌دهند حال آنکه دیگران دچار واکنش‌های شدید می‌شوند. در مورد برخی مردم دچار این وضعیت، شنا در آب سرد می‌تواند به کاهش شدید فشار خون، غش کردن و شوک منجر شود. کهیر سرما بیشترین شیوع را در جوانان دارد. اگر در مورد کسی ظن به این اختلال وجود داشته باشد باید با پزشک مشورت کند. 

خارش صورت یک اختلال پوستی شایع است

مردم ممکن است به دلایل مختلف دچار حس خارش یا پروریتوس در صورت شوند. اگرچه پروریتوس ممکن است به علت اختلالات مشهودی مثل پسوریازیس (سوریازیس) یا گزش حشرات ایجاد شود، این اختلال در عین حال می‌تواند نشان دهنده وجود یک اختلال زیربنایی باشد. خارش صورت یک اختلال پوستی شایع است که در موارد شدید یا مداوم می‌تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد. گاهی از اوقات علت خارش صورت خشکی پوست است. مردم دچار اختلالات پوستی مثل سوریازیس یا اگزما نیز ممکن است دچار خارش صورت شوند. وقتی کسی دچار خارش صورت باشد اما مبتلاء به راش یا علامت مشهودی نباشد، نیاز است تا برای تعیین علت خارش توسط پزشک بررسی شود.

کلاه گهواره معمولاً نیاز به درمان پزشکی ندارد

علت کلاه گهواره شناخته شده نیست. یک عامل تقویت کننده ممکن است هورمون‌هایی باشد که پیش از تولد از مادر به فرزند منتقل می‌شوند. این هورمون‌ها می‌توانند سبب تولید بیش از حد روغن (سبوم) در غدد روغنی و فولیکول‌های مو شوند. عامل دیگر ممکن است یک مخمر (قارچ) به نام مالاسزیا باشد که در کنار باکتری در سبوم رشد می‌کند. داروهای ضد قارچ مثل کتوکونازول، اغلب مؤثر هستند، و باعث تقویت این ایده می‌شوند که مخمر یک عامل تقویت کننده ایجاد کلاه گهواره است. کلاه گهواره مُسری نیست، و بر اثر فقر بهداشت ایجاد نمی‌شود.

راش پلاک و کورک‌ خارش‌دار کهیری در بارداری (PUPPP) یک اختلال پوستی شایع است

راش پلاک و کورک‌ خارش‌دار کهیری در بارداری (PUPPP) یک اختلال پوستی شایع است. مداواهای خانگی شامل بلغور جو، بابونه، و نعناع می‌توانند در این مورد کمک کننده باشند. این نوع راش معمولاً در نقاط دچار کشیدگی روی شکم شکل می‌گیرد و به پاها و قفسه سینه سرایت می‌کند. PUPPP باعث می‌شود تا یک برآمدگی شبه کهیر خارش‌دار و قرمز رنگ در لابلای چین و شکن‌های علایم کشیدگی پوست شکل بگیرد، و این راش می‌تواند به لکه‌های پوستی قرمز رنگ بزرگ‌تر و متورم تبدیل شود. در مردم دارای پوست روشن راش‌های مورد اشاره ممکن است با یک هاله یا حلقه باریک و سفید رنگ محصور شود.

شاخ پوستی در سالمندان شیوع بیشتری دارد

شاخ پوستی نوعی زائده یا توده است که روی پوست ظاهر می‌شود. شاخ پوستی از جنس کراتین است، پروتئینی که لایه رویی پوست از آن تشکیل شده است. توده مورد بحث شبیه به مخروط یا شاخ به نظر می‌رسد و ممکن است در اندازه‌های متفاوتی ایجاد شود. نام آن از شباهی می‌آید که گاهی از اوقات با شاخ حیوانات دارد. شاخ پوستی در سالمندان شیوع بیشتری دارد و میزان شیوع آن در مردان و زنان مشابه است. بسیاری از شاخ‌های پوستی خوش‌خیم یا غیر سرطانی هستند، اما احتمال آن نیز هست که پیشاسرطانی یا سرطان‌زا باشند. بیشتر شاخ‌های پوستی حالت خمیده دارند و میزان خمش آنها ممکن است با رشد توده بیشتر شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.